Zatímco někteří vyjadřují obdiv pouze nad tím, s jak velkým rozdílem zvítězili kanadští liberálové v nedávných volbách, jiní se více zaměřili i na samotného nového premiéra, třiačtyřicetiletého Justina Trudeaua, jeho atletické tělo a velké tetování na levé paži. Jak zjistila BBC, jde nejspíš o jediného současného světového vůdce s tetováním.

Trudeauovo tetování získalo na sociálních sítích velkou pozornost již během volební noci. Množství uživatelů internetu řešilo, co má kanadský politik vytetováno a že jde o obrázek havrana vykreslený ve stylu severoamerických indiánů z kmene Haidů.

„Havraní tetování, ten chlápek vypadá zajímavě,“ psala na Twitteru jedna z jeho uživatelek. „Je Justin Trudeau prvním západním vůdcem, který má tetování?“ ptala se jiná. „Mé tetování je planeta Země uvnitř havrana ve stylu Haidů,“ napsal vůdce kanadských liberálů v roce 2012 na Twitteru. Nejdříve si prý nechal ve 23 letech vytetovat planetu, ke čtyřicátým narozeninám si nadělil havrana.

trudeau2

V roce 2012 se Trudeauovo tetování dostalo do povědomí širší veřejnosti, když se účastnil charitativního zápasu v boxu proti konzervativnímu senátorovi a překvapivě zvítězil.

Zda mají i další světoví vůdci tetování, je podle BBC těžké říci. Nevypadá to, nicméně je možné, že ho skrývají. Historička tetování Anna Felicity Friedmanová nicméně o žádném vysoce postaveném politikovi neví, stejně tak další známý odborník na tetování Kevin Gannon.

V minulosti jich ale bylo mnoho. Ruský car Mikuláš II. měl na své paži draka, jugoslávský král Alexandr zase velkou heraldickou orlici přes hrudník. Dánský král Frederik IX. si nechal udělat několik tetování, když sloužil u námořnictva.

Britští králové Jiří V. i Eduard VII. měli na pažích vytetovaný jeruzalémský kříž na památku jejich cesty do tohoto města, bývalý britský premiéra Winston Churchill se zase mohl pochlubit kotvou.

Tetovaní byli i bývalí vůdci Spojených států, Teddy Roosevelt měl na hrudi rodinný erb, James Polk měl čínský znak, který měl znamenat slovo dychtivý, a Andrew Jackson měl údajně na stehně vytetován tomahawk.

Ottawa 21. října (ČTK)