Patřím do generace Y označované také Millennials. Úpadek lidského ducha jde ruku v ruce s roky mého dospívání a mnohdy mě už absurdita v jednání lidí ani nepřekvapuje. Logickým vyústěním tohoto stavu bylo zadefinování alternativní složky společnosti, která si dala za úkol reflektovat ztrátu čistého rozumu podle kritérií, které považovala za podstatné.

DSC_0881

Takových skupin bylo a stále je mnoho: od punkerů, pravicových extremistů, náboženských fanatiků až po novodobé hipstery. Každá z nich nabízí unikátní a jedinečný pohled na svět, nabízí nám na výběr alternativu.

DSC_0882

Tento proces samozřejmě nastal mnoho let před mým narozením a pokračovat bude i dlouho po mně. Právě toto rozdílné vnímání světa dělá naše okolí barevným a ne šedým. Vždyť kdo by chtěl žít v atmosféře Orwellovy nejznámější knihy „1984“?

DSC_0877

Po vygooglení (ano, toto sloveso je podle oxfordského slovníku spisovné) slova alternativa / alternativní zjistíme, že alternativa znamená možnost. Nabízí nám možnost vybrat si. A tak není divu, že se mnoho lidí znechucených stavem svého okolí rozhodlo vybrat si něco jiného, ​​odlišného.

DSC_0900

V současnosti studuji v hlavním městě Slovinska, Ljubljani. Tamní univerzita je jednou z nejlepších na Balkáně a výrazně podporuje mezinárodní mobilitu studentů. A tak se v městečku s necelými třemi sty tisíci obyvateli míchá pestrobarevná směska nejen zdejších, ale i zahraničních studentů z celého světa. Zarazila mě tu jistá uniformita v chování a oblékání zejména domácích. Kulturním centrem sdružujícím mladé jsou dvě místa obsazená squatery, kde si můžete po nocích vychutnávat pivo a jsou vyhledávaná pro svůj pestrý noční život.

DSC_0899

Jedním z takových míst je ulice Metelkova – pestrobarevný a alternativní ráj pro lidi, kteří hledají něco jiného. Nezáleží na tom, zda jste metalista, raper, cyklista nebo prodavač v McDonaldu. Tím, že nezapadnete, prostě zapadnete. Zkoumavým pohledům se však určitě nevyhnete, a to zejména přes den, když se zde shlukují zejména domácí squateři.

DSC_0869

Druhým takovým místem je bývalá továrna na výrobu kol, ROG. Dnes tam najdete skate park financovaný městem, který je také místem pro koncerty pořádané tamější skupinou lidí. Rog patří k tomu nejlepšímu, co alternativní Ljubljana nabízí.

DSC_0926

Když se procházíte po těchto místech, máte možnost potkat směs všelijakých lidí, které na první pohled nespojuje absolutně nic. Po rozhovorech ale s překvapením zjistíte, že rozmýšlejí stejným způsobem. Metelkovu a alternativu obdivují, a svými podobnými názory jsou vlastně jednotní. V hospodě nad pivem se tyto rozdíly ztrácejí ještě rychleji než přes den na ulici. Pak si uvědomíte, že ulicemi kráčejí mladí lidé bažící po odlišném způsobu života, který jim místa jako Metelkova dají možnost vyzkoušet. Kráčejí a neuvědomují si, že jedinečným způsobem unikli před mainstreamem, aby vzápětí vytvořili mainstream jiného rázu, stále však zvláštním způsobem spojujícího nespojitelné.