Oslavy svátku Halloween jsou mezi Čechy stále populárnější, Památku zesnulých však uctívá v Česku stále výrazně více lidí. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Tesco, podle něhož Dušičky ctí až 86 procent lidí a Halloween jen desetina.

Zájem o tento anglosaský lidový svátek ale podle obchodníků mezi Čechy rok od roku roste a s tím i poptávka po halloweenském sortimentu. Každý rok se tak prodá víc dýní, kostýmů či třeba strašidelných kontaktních čoček.

pumpkins-469641_1920

 

Halloween se slaví 31. října, Dušičky připadají na 2. listopadu. Zvyky Halloweenu se rozvinuly v Irsku, odkud vystěhovalci zvyk přenesli v 19. století do USA, kde se rozšířil. Postupně ho pak přejímaly další země.

Halloween je v Česku populární zejména mezi rodinami s dětmi. „Na rostoucích odprodejích kostýmů, především paruk, klobouků a různých masek, také vidíme, že čím dál více Čechů pořádá halloweenské večírky,“ uvedla mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

Z Halloweenu profitují například prodejci kontaktních čoček. Různých barevných „strašidelných“ čoček se již prodají na podzim tisíce. „Nejoblíbenějším vzor se jmenuje ‚white zombie‘. Letos je nárůst v prodejích 55 procent oproti minulému roku,“ uvedl ředitel e-shopu VašeČočky.cz Jiří Urban. Halloweenské kontaktní čočky si pořizují ze 79 procent ženy, nejčastěji jsou zákaznice ve věku od 15 do 20 let. Nejprodávanější čočky stojí 380 Kč za pár.

Více než jako svátek ale Češi podle Hobíkové Halloween pojímají především jako možnost zkrášlit si domov netradiční podzimní výzdobou. Lidé nacházejí inspiraci především v různých televizních pořadech, doma pak s dětmi vydlabávají dýně, kterými si vyzdobí okna a zahrady. Jde tedy i o netypickou zábavu pro celou rodinu.

Z dušičkového sortimentu nejvíc v posledních letech roste zájem vždy na konci října o hřbitovní svíčky s LED diodou, které budí dojem klasické plápolající svíčky. Lidé je používají na hřbitově nebo je čím dál častěji také vkládají do vydlabaných dýní.

halloween-975513_1920

Z průzkumu řetězce Tesco vyplývá, že u menšiny dotázaných, kteří slaví zásadně jen Halloween, vede v činnostech jednoznačně vydlabávání dýní (84 %), zdobení domova (65 %) a pořádání akcí pro děti či účast na nich (58 %). Češi slavící Dušičky nejčastěji navštěvují hřbitov (96 %), zapalují svíčky (78 %) nebo se setkávají s rodinnými příslušníky (41 %).

Zboží, které zákazníci nejčastěji nakupují na Dušičky jsou svíčky, věnce a chryzantémy. „Zajímavé je, že s oslavami Halloweenu je spojeno více výdajů. Více než čtvrtina dotazovaných utratí 500 až 1000 Kč. Netypičtěji pak nakupují opět svíčky, dýně a také sladkosti,“ uvedl mluvčí Teska Václav Koukolíček.