Wang a Siao stojí ve svatebních šatech západního stylu před pařížskou katedrálou Notre Dame, hledí jeden druhému do očí, drží se za ruce a pózují dvěma fotografům. Jen pár metrů od tohoto mladého páru, který se chystá vzít příští rok doma v Číně, u břehu řeky pózují další dva čínské páry ve svatebních šatech a čtvrtý pár čeká, až se uvolní místo pro dokonalou fotku.

DSC_0453

„Ukážeme ty fotky o našem svatebním dni,“ říká agentuře Reuters 25letá Siao, která drží v ruce bílou kytici, zatímco turisté na jedné z mnoha lodí na Seině při pohledu na mladý pár tleskají a provolávají mu slávu. „Jsem tu poprvé, je to velmi vzrušující. Udělali jsme hodně fotek. A jídlo je tu dobré,“ dodává. „Je známo, že je to romantické město a současně tu můžeme nakupovat,“ doplňuje ji 31letý podnikatel Wang.

Jak mladí Číňané bohatnou, stává se tradicí, že míří do Paříže, aby si v předstihu udělali svatební fotky, které pak ukážou známým ve svůj velký den. A díky tomuto trendu vyrostl i nový průmysl, který sází na romantický obraz města. Čínské páry ve svatebním oblečení se tak již staly běžnou podívanou na Eiffelově věži, u Notre Dame a na mostech přes Seinu a samy se skoro stávají turistickou atrakcí.

Wang a Siao jsou součástí boomu čínských turistů ve Francii. Počet čínských turistů ve Francii se zvýšil z 420.000 v roce 2006 na loňských více než 1,7 milionu. A to znamená i významné příjmy z turistiky. Nákupy, o kterých se zmiňuje Wang, nejsou žádnými drobnými nákupy. Podle údajů francouzské vlády za výlet do Francie Číňané loni v průměru utratili 3400 eur (92.500 Kč), včetně 1000 eur za samotné nákupy.

DSC_0692

Také šestadvacetiletý Lu Sin, který se po čtyřech letech studií v Paříži připravuje na návrat do Číny, se rozhodl pořídit si svatební fotky se svou nastávající v Paříži. „Mám odsud tolik vzpomínek na své mládí, potkal jsem zde v Paříži svou snoubenku, takže je pro nás opravdu důležité mít odsud svatební fotografie, abychom si všechno pamatovali,“ dodává.

Čínské páry vyrážejí pro své svatební fotografie také na řecké ostrovy a do Prahy. Paříž se však stala více trendy díky loňským svatebním fotkám čínského herce Sun Chung-leje.

A tento trend se zřejmě začíná šířit i mimo Čínu. V blízkosti známých památek se fotí ve svatebním i západně vypadající páry a páry z dalších částí Asie.

„Byli jsme zde již dříve a rozhodli jsme se vrátit a udělat si svatební fotky, protože je to tu tak romantické,“ říká 26letý Tuan z Vietnamu, který se u Seiny fotí se svojí snoubenkou Chen.

Paříž 29. září (ČTK/Reuters)