Vládnoucí čínská komunistická strana zakázala všem 88 milionům straníků členství v golfových klubech. Vyplývá to z nových pravidel stranické disciplíny, jejichž cílem je zabránit dalšímu šíření korupce. Oficiálně zakázáno je od nynějška také přehnané utrácení za jídlo a nápoje, píše dnes zpravodajský server BBC News.

Nové nařízení ohledně golfu uvádí, že členové Komunistické strany Číny mají zakázáno „obstarávat si, vlastnit a používat členské karty do tělocvičen a golfových klubů a další typy zákaznických karet, a také vstupovat do soukromých klubů“.

golf2

Pokud budou při něčem takovém přistiženi, mohou podle závažnosti provinění dostat buď varování, nebo mohou být ze strany vyloučeni. Jak píše server BBC News, golfové kluby jsou čínskou veřejností vnímány jako místa, kde činitelé často uzavírají pochybné obchody.

Další nové pravidlo stanoví, že členové komunistické strany „se nesmějí účastnit přemrštěně drahých večírků či využívat příležitostí k marnotratnému přejídání a opíjení se“.

Intimate moments for this couple
Intimate moments for this couple

Komunistická strana rovněž zopakovala předchozí nařízení, které zakazuje cizoložství a milenky. V novém textu se píše, že členům je zakázáno „navazovat nepatřičné sexuální vztahy, které budí špatný dojem“.

Čínský prezident Si Ťin-pching po svém nástupu do čela komunistické strany na konci roku 2012 zahájil rozsáhlé tažení proti korupci, která podle něj ohrožuje samu existenci komunistické strany. Slíbil přitom, že se zaměří na úředníky na všech úrovních.

Peking 22. října (ČTK)