Manželství bylo dlouho považováno za svazek, který má pozitivní vliv na zdraví zúčastněných s tím, že manželské páry mnohem častěji žijí déle a mají méně emocionálních problémů, než lidé svobodní. Nová studie ale ukázala, že ženám manželství tolik neprospívá.

Britští vědci totiž zjistili, že u svobodných mužů má „svoboda“ neblahý vliv na jejich zdraví, zatímco svobodné ženy podobnými negativními dopady netrpí, uvedl deník The Daily Telegraph.

couple-731890_1280

U žen středního věku, které se nikdy nevdaly, existovala stejná pravděpodobnost vzniku metabolického syndromu – kombinace cukrovky, vysokého krevního tlaku a obezity – jako u žen vdaných, odhalila studie provedená experty z prestižní londýnské vysoké školy University College London (UCL), Londýnské ekonomické školy (LSE) a Londýnské školy hygieny a tropické medicíny.

A i když existovalo u těchto svobodných žen zvýšené riziko problémů s dýchacím ústrojím, bylo mnohem nižší než riziko těchto chorob u svobodných mužů. A podobné to bylo i v případě srdečních problémů.

„Neprovdat se či nežít ve společné domácnosti je pro ženy mnohem méně škodlivé než pro muže,“ uvedl George Ploubidis z UCL.

Průzkum rovněž ukázal, že rozvod nemá škodlivý dopad na budoucí zdraví mužů i žen v případě, že si najdou dalšího partnera. „Množství studií zjistilo, že ženatí a vdaní lidé jsou na tom zdravotně lépe než svobodní,“ doplnil Ploubidis.

Sunset, sandy beach, a loving couple walks embraced on the deserted beach at sunset during a day at the beach on vacation.

„Náš výzkum nicméně ukázal, že lidé, kteří zažili odloučení, rozvod a nový sňatek, mají ve středním věku podobný zdravotní stav jako lidé, kteří jsou ženatí a vdané,“ dodal. Předchozí studie rovněž odhalily, že zdraví se u mužů po rozvodu zhoršuje. V dlouhodobém horizontu se ale vše vrací do normálu a jejich zdravotní stav je stejný jako před rozvodem, uvedli nyní vědci. Pro svou studii analyzovali informace o více než 10.000 lidech narozených v Anglii, Skotsku a Walesu ve stejný týden na jaře 1958.

Londýn 13. června (ČTK)