Pohledem do soukromí herce Ondřeje Sokola i soukromí jeho kolegů má být „stand-up comedy“, jejíž premiéru uvede pod názvem Celebrity 13. října Studio Dva. Stand-up založený na výjimečné upřímnosti a rozebírání věcí, o kterých se běžně nemluví, se tak představí ve své nejčistší podobě bez převleků a skrývání se pod pseudonymy, charakterizoval projekt mluvčí této scény Tomáš Přenosil.

Sokol tyto své „výlety“ do intimního soukromí bude pořádat na tomto jevišti každý měsíc. „Jsou příhody, u kterých nemůžu zmínit jména a u kterých dokonce musím i měnit okolnosti, aby nebylo poznat, o kom mluvím,“ řekl.

sokol1

Stand-up je poměrně mladý žánr zábavního průmyslu. Ve Spojených státech, kde má kořeny a kde dosáhl největší popularity, byl jeho vznik významně ovlivněn tvorbou potulných komiků, jakým byl například Mark Twain. Stand-up komiky byli mimo jiné Woody Allen, Eddie Murphy, Peter Sellers a Whoopi Goldbergová. Do Česka se tento formát dostal až v roce 2006. Specifikum české formy spočívá v tom, že účinkující často vystupují pod pseudonymem či v kostýmu, vstupují do jakýchsi rolí.

Sokol vystudoval obory činoherní herectví a činoherní režie na pražské DAMU, poté studoval dokumentární tvorbu na FAMU. Začínal jako herec a režisér v Městském divadle Mladá Boleslav, od roku 1999 je kmenovým hercem a režisérem pražského Činoherního klubu. Režíruje i pro jiná divadla. Na kontě má přes tři desítky divadelních, televizních a filmových režií, přes padesát divadelních, televizních a filmových rolí. Desítku dramatických textů i přeložil.

sokol3

Za svou práci získal dvě Ceny Alfréda Radoka, Cenu Sazky a Divadelních novin, Cenu Thálie a několik cen TýTý. Je spolutvůrcem zábavného pořadu založeného na improvizaci Partička, pro televizi režíroval i pořady Tele Tele či Mr. GS. V roce 2014 měl premiéru film Krásno, který napsal, režíroval a hrál v něm jednu z hlavních rolí.

V divadle Studio Dva nastudoval v roce 2010 muzikál Hello, Dolly! O rok později tu režíroval hudebně-divadelní projekt Vánoční koleda. Letos v únoru měla na této scéně premiéru česká verze muzikálu Evita, v níž se kromě režie ujal alternace role prezidenta Peróna.

Praha 9. října (ČTK)

Foto: ondrejsokol.cz