Film The Program: Pád legendy o americkém cyklistovi Lanci Armstrongovi, jehož pověst hrdiny zničil dopingový skandál, se natáčel podle knihy irského novináře Davida Walshe z listu The Sunday Times. Právě tento žurnalista se dlouhá léta snažil dokázat systematický Armstrongův doping. Slavný cyklista se k němu v roce 2013 přiznal a přišel mimo jiné o všech sedm titulů z Tour de France. Dnes byl snímek představen tuzemským novinářům, za týden půjde do českých kin.

Armstrong se zdál být sportovním hrdinou. Po rakovině varlat se vrátil k cyklistické kariéře a v roce 1999 poprvé vyhrál Tour de France, nejslavnější etapový závod světa. „Staré dámě“ vládl nepřetržitě až do roku 2005.

armstrong3

Novinář Walsh – původně okouzlený Armstrongovým charismatem a talentem – se ale snažil odhalit, zda si Američan nepomáhá užíváním nedovolených podpůrných prostředků. Nedalo mu spát, jak dobře Armstrong i přes absolvovaný boj s rakovinou jezdí. Sám závodník taková obvinění dlouho zatvrzele odmítal a deník Sunday Times kvůli tomu absolvoval mnoho soudních procesů, které ho stály statisíce liber.

Pak se ale rozhodli promluvit lidé z Armstrongova týmu a v lednu 2013 se sám Armstrong ke všemu přiznal v televizním pořadu americké moderátorce Oprah Winfreyové. O tituly přišel a v listině vítězů Tour de France po něm zbyla prázdná místa. Dosud navíc čelí několika žalobám, které ho mohou připravit o desítky milionů dolarů.

armstrong2

Příběh padlého hrdiny zpracoval britský režisér Stephen Frears, který si za režii filmu Královna vysloužil nominaci na Oscara. Ústředního představitele si zahrál Američan Ben Foster. Při zářijové premiéře filmu na festivalu v Torontu přiznal, že kvůli této roli sám dopoval. Chtěl pochopit, jaké to je. Neuvedl, jaké látky a v jakém rozsahu užíval. Jeho experiment se ale prý odehrával pod lékařským dohledem. Možná i to Fosterovi pomohlo k výbornému a velmi přesvědčivému hereckému výkonu.

Poradcem tvůrců filmu v oblasti cyklistiky byl bývalý skotský profesionál David Millar, vítěz čtyř etap na Tour. Paradoxně i Millar patří k dopingovým hříšníkům – v roce 2004 byl potrestán dvouletým zákazem startů. Kariéru ukončil loni.

„Kdyby nedopoval Armstrong a nedopoval ani nikdo jiný, tak by to byl stejně znovu on, kdo by vyhrával. I přes doping, jenž byl v té době obecně hodně rozšířený, musel v tréninku hrozně dřít, aby uspěl. Ten pohled na něho nemůže být tak černobílý. Spousta firem ho třeba žaluje, ale přitom právě díky němu vydělaly spoustu peněz,“ řekl novinářům český jezdec František Paďour, člen kontinentálního týmu Androni-Sidermec.

Připomíná zároveň, že Armstrong pomohl mnoha lidem prostřednictvím své nadace Livestrong. „Aniž bych ho chtěl jakkoliv obhajovat, pro lidi v rámci své nadace udělal hrozně moc. Neměla by se z něho dělat kreatura,“ domnívá se Paďour.

Praha 8. října (ČTK)

Foto: Facebook Lance Armstronga