Severokorejská vládnoucí dynastie Kimů se ve své zemi těší téměř božskému statusu. Tomu odpovídají i mnohá za vlasy přitažená tvrzení, báje a mýty, jimiž je oficiální ideologie a média opřádají. Britský list The Daily Telegraph připravil přehled pěti podivných „faktů“ o nynějším vůdci země Kim Čong-unovi, které se objevily v různých sdělovacích prostředcích:

Už ve třech letech dokázal řídit auto

Kim Čong-un byl zázračným dítětem, které – jak uvádí jeho oficiální životopis vyučovaný v místních školách – dokázalo už ve třech letech řídit automobil. A v devíti letech už budoucí vůdce vyhrával jachtařské závody.

Podstoupil plastickou operaci

Podle informací, které sdělil Kim Kwang-in ze Severokorejského strategického střediska listu The New York Times, chce „režim, aby lidé viděli Kim Čong-una jako reinkarnaci Velkého vůdce Kim Ir-sena“. Proto ho údajně vykrmili, dali mu důkladný výcvik – a provedli údajně i plastické chirurgické zákroky, aby vypadal jako jeho dědeček.

kim1

Je to nejvíc sexy muž na světě

V roce 2012 on-line list čínské komunistické strany skočil na špek zprávě satirického serveru The Onion, která označila severokorejského diktátora za „nejvíc sexy muže, který v současnosti na světě žije“.

Je závislý na sýru

V roce 2014 se proslýchalo, že za zdravotní problémy Kim Čong-una může jeho láska k sýru Ementál. Údajně si ho zamiloval v době, kdy studoval ve Švýcarsku, a „hltá ho takové množství, že se nafoukl jako balon a při chůzi kulhá“, hlásily bulvární listy.

Dobyl nejvyšší horu KLDR

V dubnu 2015 Kim Čong-un vystoupal na nejvyšší severokorejskou horu Pektu. Na výstup si přitom oblékl dlouhý černý zimní kabát, oblekové kalhoty a společenské špičaté černé boty – anebo se tak alespoň objevil na fotografiích, jež jeho údajný výstup dokumentovaly. Hora Pektu se tyčí 2750 metrů nad mořem.

Pchjongjang 9. října (ČTK)

Foto: theguardian.com