Poslední dobou čteme nebo slyšíme čím dál častěji o napadení člověka žralokem.  Ale jak tomu opravdu je? Napadají žraloci lidi? Opravdu vyhledávají lidské maso? Příznivci hollywoodských filmů pravděpodobně této teorii věří, protože to viděli ve filmech, ale pravda je tak trochu jiná.

Mě jako vášnivou potápěčku hlavně zajímalo jak je tomu v případě napadení potápěčů. Se žraloky se potápěči totiž potkávají pravidelně ve všech částech světa.

Podle International Shark Attack File (ISAF) došlo v roce 2014 k 72 náhodným napadením člověka v žraloku přirozeném prostředí. Toto číslo bylo menší než v roce 2013, kdy jich bylo 75. Číslo se rapidně zvedlo od roku 1900, ale rozhodně ne proto, že by chtěli žraloci úmyslně útočit na lidi, ale proto, že lidé tráví více času ve vodě, více plavou, nebo třeba surfují.

Severní Amerika měla v roce 2014 nejvíce nevyprovokovaných útoků žraloka na člověka a to 62, 5 procent. Celkem 52 útoků v USA (včetně 7 útoků na Havaji) v roce 2014 bylo o trochu vyšší číslo než v roce 2013, kdy jsme napočítali 47 útoků na člověka, ale zase nižší než v roce 2012, kdy jich bylo 54.  Možná by nás zajímalo, že z 52 evidovaných útoků jich bylo 28 ve vodách Floridy. Dále pak 11 útoků v Austrálii, 2 v Jižní Africe, další se pak evidoval v Reunionu, Japonsku, Španělsku, na Novém Zélandě, Francouzské Polynésii, Nové Kaledonii a jeden případ také na Galapágách.

Mezi nejčastější oběti žraločích útoků patří surfaři (65 %). Mezi o téměř polovinu méně atakované patří plavci (32 %) a šnorchlaři (3 %). Co je nejdůležitější, v roce 2014 nebyl evidovaný žádný útok na potápěče.

Každopádně když už žralok omylem zaútočí, doporučuje se agresivní odpověď. Praštit žraloka do nosu, pokud možno nějakým tvrdým předmětem, což většinou žraloka odradí. A pak co nejrychleji opustit vodu. Pokud se žralok zakousne, doporučuje se napadnout nejcitlivější části žraločího těla, a to žraločí oči a žábry. Člověk by rozhodně neměl zůstat pasivní.

Mezi tři nejnebezpečnější druhy žraloků (mají na svědomí více než polovinu žraločích útoků) patří:

Velký bílý žralok (Carcharodon Carcharias), tygří žralok (Galeocerdo Cuvier) a žralok bělavý (Carcharinus Leucas). Z této „velké trojky“ je největší a nejnebezpečnější jednoznačně velký bílý žralok, jenž zodpovědný za nejvíce nevyprovokovaných napadení.

napadeni

Proč žraloci často napadají surfaře? Omylem. Tady jasně vidíme, že surfař vypadá pro žraloka úplně stejně jako tuleň nebo želva.