Yeezy, Yeezy a Yeezy. Pravděpodobně mainstreamově nejskloňovanější slovo ve sneaker komunitě po celém světě. Reputace těchto bot poslední dobou raketově stoupá, všechno má ale svůj limit a toho jsme byli pravděpodobně svědky při dnešním releasu.

yeezy beluga

Od rána čtu na facebooku příspěvky typu „R.I.P Yeezy“, který odkazuje právě na release modelu Beluga 2.0. Bot bylo totiž tolik, že se v některých částech světa ani nevyprodaly.

Petra Votavu pravděpodobně nemusíme představovat. Přední postava české resell game a zakladatel webu SneakLi. Zeptali jsme se ho na pár otázek ohledně současné situace kolem tohoto modelu

Ahoj Petře, máš nějakou představu, kolik bylo vůbec kusů?

Ahoj, na Adidasu pro Evropu 90 000 kusů, podle mého odhadu tak 600-650k pro celý svět.

Jaký o ně byl zájem u nás v ČR?

Poměrně velký. Lidé co si je chtěli koupit tak udělají dneska, max zítra. Zajímavé bylo když mi před chvílí poslal fotku kamarád ze Shanghaie po releasu, kde je jasně vidět, kolik toho zbylo… No, názor si udělejte sami.

Jak obecně hodnotíš vývoj modelu Yeezy od doby, kdy začal vycházet pod Adidasem?

Na začátku takový hype nebyl, ale šlo to postupně nahoru. Yeezy měly největší hype když vyšly Bredy, to bylo nějak únor březen. Po prvním dropu Zeber, které měly resell přes 30k to bylo fire, ale po restocku byly lidé zklamaní a začlo to jít dolů. Podle mě je tohle už konec. Trendy se střídají, lidé nebudou nosit furt stejnou siluetu, nebo já tomu aspoň neveřím u Yeezys. (u Jordanů ale ano, haha)

Z čiste business hlediska, jsou pro tebe Yeezy nějak zásadním modelem?

Pro mě ani né, každej reseller ví, že se dají udělat peníze na uplně jinejch botech. Yeezy jsou pro mě takovou prémií, třešničku na dortu. Resell není to, že koupíš 1-2 páry a prodáš je.

Myslíš si, že tahle situace nějak ovlivní i cenu předchozích modelů?

Nedokážu s jistotou říci jak, ale nějak určitě. V očích lidí musí ten brand obecně upadat, protože ty boty uvidíš na mnohem větším počtu lidí. Cenu to nějak ovlivnit musí.

Za kolik se teď nový model prodává?

Dost málo, 6500-8000. Nějakou cenu to mít bude, ale těch 11k už ne.

Díky moc za krátký rozhovor, zeptám se tě na poslední věc. Kolik kusů máš právě teď u sebe? 

Z Adidasu jich mám asi 50 a dalších cca 20 jsem koupil.

Díky moc a ať jde business!

Díky, mějte se.