Docela často slýchám otázku : „Máš nový boty?“, a ačkoliv je odpověď „ano“ většinou pravdivá, faktem je, že všechny moje tenisky vypadají jako nové, proč? Starám se o ně.

IMPREGNACE je základ.

Jasně že jsou reklamy na impregnační přípravky přehnané, ale rozhodně musíš impregnovat, prostě musíš. Dvě vrstvy na nový boty, dvě vrstvy na umytý boty, na látku, na gumu, na semiš, na tkaničky, prostě na celou botu.

Čemu impregnace pomůže?

Rozhodně to nefunguje tak, že si ji aplikuješ na botu, pak ti někdo v tramvaji šlápne na botu a nic tam nemáš. Impregnace ti pomůže v tom, že se špína tolik nezažere a pak jde mnohem snáž vyčistit.

Mám zkušenost s impregnací z ecca a pak s docela propagovanou impregnací značky Crep, obě impregnace stojí kolem 300Kč, důležitý je zkontrolovat na jaký povrch boty je přípravek určený. Vždycky se dávají dvě vrstvy, ideálně někde venku.

Řešení pro líné lidi

Vem boty, vyndej tkaničky, dej je do pracího pytle nebo povlaku od polštáře. Otevři pračku a vlož pytel s botama do pračky. Teplotu nastav na 30, nastav málo otáček, použij tekutý prací prášek. Až pračka dopere, vyndej boty z pytle a dej je uschnout, ne na sluníčko, ne na topení, prostě jen tak. Až uschnou, tak je naimpregnuješ, dvě vrstvy! A protože čteš řešení pro líné lidi, tak tkaničky vyhoď a kup si nové.

Řešení pro superlíné lidi

Pokud bydlíš s rodičema a máš přehnaně čistotnou mámu (nebo třeba holku), nech je stát v šatně a jednoho dne budou vyčištěné, sice si vyslechneš pár řečí, ale funguje to. Pokud nemáš nikoho, koho by tvoje špinavé boty rozčilovaly, kup si boty nové…. a pak je naimpregnuj.

Čištění bot s láskou

Můžeš si koupit speciální přípravky na čištění bot, ale taky si můžeš vzít ruční kartáček, co stojí asi patnáct korun a obyčejné mýdlo, tekutý prací prášek nebo třeba jar. Většinou si dám do kýble teplou vodu s nějakým tím přípravkem (podle toho co mám) a prostě čistím, je to jednoduché, pro boty šetrné, ale bohužel časově náročnější. No a až uschnou, tak je naimpregnuješ!!

Jak vyčistit bílou gumu?

Je víc možností, někdo doporučuje cif, někdo zase odlakovač (tomu bych se vyhla, protože tu gumu ničí), já je naposledy čistila i zubní pastou (dokonce i bělící), ale faktem je, že ta podrážka prostě odchází jako první a špína se do ní zažírá nejvíc, takže snad jenom doporučím pravidelné čištění a hádej co? Impregnaci, dvě vrstvy!

Někdy boty zežloutnou

Většinou se to děje u bílých (světlých) bot a příčinou je lepidlo, prostě díky teplé vodě pustí a boty tak zežloutnou, nepropadej panice jako já, řešením nemusí být sebevražda nebo reklamace, prostě je vyčisti/vyper jestě jednou.

Závěr? Špinavé boty omlouvá pouze punkáčství, 4 denní fesťák a párek v (děravým) rohlíku s kečupem.