Bow Wave byli svým způsobem fenomén. Psalo se o nich jako o první české rapové skupině, která hraje hiphop živě na hudební nástroje. Když pomineme, že třeba prapůvodní PSH (a nejen oni) s nástroji začínali. Minimálně můžeme uznat, že ve své době byli velkou raritou. Co dělá nejvýraznější člen poslední měsíce a týdny?

„Vzali jsme si vážení, dvě kilíčka vážený.“ Tuhle hlášku znal v České republice každý. Možná i dnes bychom hledali marně někoho, kdo ji neslyšel. Nebo hit Boreczech. Nebo Město v mlze. A dalo by se pokračovat dál. Přesto poslední album vyšlo v roce 2007 a od té doby nic. Emsa si dal několikaletou pauzu. Ale nečinnost mu úplně nevydržela. Mohli jste ho občas vidět jamovat s nějakými hudebníky. A nejen. V roce 2017 o něm opět uslyšíme díky originálnímu projektu Vůdůkrů.

Vůdůkrů a dubplates

Jasně, název nic moc. Ale hudba by z toho mohla být opravdu zajímavá. Vůdůkrů totiž tvoří ještě temperamentní zpěvačka Démona a Selector Boldrik, který je jednou z nejzásadnějších postav české reggae/dancehall scény. Také je, mimo jiné, jedním z největších českých sběratelů tzv. dubplates, což je specifická disciplína, ve které na světě kraluje třeba Wyclef Jean nebo Diplo. Jde o to, že si pozvete rappera/zpěváka do studia a necháte ho nazpívat jeho největší hit znovu – s tím, že v textu zmiňuje váš DJský pseudonym nebo jméno vašeho sound systému. Dubplates potom využíváte v battlech, kterým se na dancehall scéně říká clash. Ale to se dá určitě najít podrobněji na wiki.

Vůdůkrů momentálně vydávají svůj první singl Bang Bong podpořený riddimem od Coco Jammin. Moombahtonem ovlivněný sound v Čechách není moc často ke slyšení, takže určitě stojí za pozornost. Další tracky prý budou brzy následovat.

 

Komentáře obsahující útoky na třetí osoby, linky na externí zdroje (URL) a taky komentáře neobsahující názor k tématu článku nebudou publikovány. Děkujeme za pochopení a přejeme plodné diskuze.

« REKLAMA »