Vždy pozitivní Majk Spirit přišel o svůj vibe. Svědčí o tom na dvě části rozdělené video na jeho Instagramu, kde dává svému naštvání jasný průchod. Kdo ho tak rozhodil? A vyjádří se k tomu i Rytmus?

O víkendu proběhla na slovenském festivalu Pohoda diskuze na téma Môže hip-hop poraziť extrémizmus?, kterou provázel Marek Vagovič a zúčastnili se Vec, Laci Strike, Tono S. a Strapo. Všichni čtyři se podělili s obecenstvem o své názory na neonácky nebo na fanoušky hiphopu, kteří jsou schopni volit Kotlebu. Popsali řadu vlastních zkušeností – s diskutanty na sociálních sítích, ale i třeba s promotéry, kteří se (třeba konkrétně Strapa) snaží občas cenzurovat.

Proč ty nejvýraznější osobnosti mlčí?

Tito čtyři umělci byli do diskuze pozváni, protože se vyjadřují k rasismu a dalším společenským tématům. Ve své muzice – a nebo, jako Laci Strike, svým přístupem k práci, charitě a toleranci.

Padla otázka, proč ti „největší“ – a konkrétně byli jmenováni Majk Spirit a Rytmus – se k těmto ožehavým tématům moc nevyjadřují. Přestože by jejich hlas byl více slyšet. Moderátor si dovolil zaspekulovat, jestli se nebojí ztráty fanoušků. Vec prohlásil, že takový Rytmus se ke společenským tématům moc nevyjadřuje, protože ho to prostě nezajímá. Tady mám pocit, že mu trochu křivdí, protože minimálně pro Romy toho Rytmus rozhodně nedělá málo.

Spirit na to nemá koule

Strapo za tím vidí strach vystoupit ze své komfortní zóny. Proč se snažit o něco, co možná nebude na fanoušky tolik fungovat, když jiné věci fungují bez problémů? Pro něj je to věc svědomí, ale ostatní to tak prý možná nemají. Dokonce zmínil, že právě to vystoupení z komfortní zóny vyžaduje koule. Což naštvalo Spirita. Vztáhnul to na sebe a natočil dvouminutový proslov, který by se dal shrnout do věty „k těmto jevům se vyjadřuju po svém, jiným způsobem – a to, že to není konkrétní, rozhodně neznamená, že bych neměl koule“. A dodal též, že je nefér, když o něm mluví za zády a on nemá možnost reagovat a obhájit se.

Video z diskuze Majkovi prý poslal sám Rytmus, takže se možná dá čekat i nějaká reakce od něj. Na jednu stranu jsem rád, že se třeba tato témata začnou na scéně více řešit, na stranu druhou – musím souhlasit se Spiritem. Mluvit takhle za někoho zády není moc styl.

Video z diskuze v rámci Pohody najdete zde.

Majkův Instagram zde a zde.