Léto přišlo a s ním i náš hodný soused Spider-Man – má lepší kombinézu, super tech-hračky a ještě ke všemu se u něj dobře pobavíte. Nová tvář mu prostě svědčí.

V době, kdy už by každý radši sám vzal do ruky brokovnici a chudáka strýčka Bena dorazil, nastupuje nový Spider-Man Homecoming jako origin story, která ale nepotřebuje nic vysvětlovat. Radioaktivní pavouk, který nadšenému a zamilovanému Peterovi skočí na ruku zrovna, když chce vycvaknout snímek MJ? Dávná minulost. I další Spider-Manova láska, Gwen Stacy, jde stranou.

Tentokrát lidi

Nový Peter Parker (Tom Holland) je tentokrát tak lidský, jak to jenom jde, a to platí i pro ostatní hlavní postavy. Tony Stark (Robert Downey Jr.) aka Iron Man tu celkem přesvědčivě hraje otcovskou roli/technologický back-up. A s každým Spidey filmem mladší a mladší teta May (Marisa Tomei) má víc charakteru, než se zatím v předchozích filmech vešlo do těch pár vět, které měla ve scénáři.

Marvel taky představuje novou koncepci záporáka – ten tam je podivný plechový Ultron, over-lord, který chce zničit lidstvo. Nebo šílený princ Loki, který se svou mimozemskou armádou chce dobýt nejdřív New York a pak celý svět.

Pochopit záporáka

Vulture (Michael Keaton) je naopak lidem tak blízko, že ho to staví do světla, v jakém jsme antagonistu v marvelovských filmech ještě neviděli. Je to „normální“ člověk, má lidské a přízemní důvody, proč se ve filmu staví na stranu těch bad guys. Celý jeho charakter má víc vrstev, než jsme viděli u kteréhokoliv jeho předchůdce.

O to silnější je pak závěrečný boss fight, který odkryje skutečné povahy obou protivníků – Spidermana na straně jedné a padoucha Vulture na straně druhé. Marvel a režisér Jon Watts úspěšně překonávají klasickou černobílou dynamiku superhrdinských filmů. A oživují tak plátno něčím novým a upřímným.

Nové elasťáky – nový start

Spider-Man Homecoming se konečně přiblížil realitě a na místo CG – no, všeho, jako vždycky – se snaží hrát na dobrý a vtipný scénář, věrohodné a charismatické herce a důstojnou míru efektů. Jasně – Peter je teenager, který jednou rukou zastaví autobus a skáče mezi mrakodrapy. Ale taky je to kluk, který je zakoukaný do hot spolužačky Liz (Laura Harrier), má nerdy nejlepšího kamaráda (Jacob Batalon) a život, který by se od takového puberťáka dal celkem čekat. Škola, škola, nějaká party nebo akce a zase škola. Jen Spidey to má holt trochu složitější a ve chvílích, kdy jeho spolužáci obracejí burgery na první brigádě, on bojuje se zločinem.

Legální bitva mezi giganty Sony a Marvel o práva na postavu Spider-Mana se vyplatila. Divácky výborně hodnocený Spider-Man: Homecoming otevírá dveře nejen éře nového Petera Parkera, ale i další plánované etapě Marvel univerza, které po očekávaných stand-alone filmech jako Thor: Ragnarok nebo Black Panther graduje k velkému vyvrcholení v podobě dvou dílů Avengers: Infinity War, které nás čekají na jaře roku 2018 a 2019.

Foto: © Marvel Studios 2017

Léto přišlo a s ním i náš hodný soused Spider-Man – má lepší kombinézu, super tech-hračky a ještě ke všemu se u něj dobře pobavíte. Nová tvář mu prostě svědčí.