Jóga je ideální typ cvičení, pokud máte jakékoliv zdravotní omezení. Platí, že o to víc musíte dbát na správnou techniku cviků a při cvičení být pod drobnohledem vyškoleného a certifikovaného instruktora.

V minulém týdnu jsem vám představila 3 druhy jógy, se kterými se můžete setkat nejčastěji. Klasickou a relaxační Hatha jógu, pekelnou variaci Bikram a intenzivní Power jógu. V tomto článku představím jiné zajímavé odrůdy tohoto cvičení.

Jóga pro těhotné

Takzvaná gravid jóga je určená pro maminky, které mají například i se zvyšující se zátěží v oblasti bříška potřebu aktivního stylu. Byla vytvořena s ohledem na potřeby a omezení těhotných žen, takže by cvičením nemělo dojít ke komplikacím. Cviky jsou sestaveny tak, aby napomáhaly v boji s bolavými zády a k uvolnění pánevního dna. Další výhodou je práce s dechem, kterou u porodu oceníte. V každém trimestru jsou potřeby žen jiné a s tím gravid jóga pracuje. K tomuto typu cvičení potřebujete odborníka, který prošel kurzem jógy pro těhotné.

Terapeutická či restorativní jóga

Pokud se zotavujete ze zranění, máte bolavé klouby nebo chcete do světa jógy vplout opravdu zlehka, pak je pro vás restorativní jóga ideální. Pracuje s minimem pozic, ve kterých setrvává po delší dobu. Nutností jsou různé pomůcky, například polštářové podstavce. Jóga terapeutická se zaměřuje na předcházení zdravotních problémů.

Broga

Není to oficiální druh jógy, přesto stojí za zmínku. Mnoho chlapů jógu zavrhuje s odůvodněním, že je to cvičení pro ženy. To není pravda. Chce to jen se vzchopit a odhodit předsudky. A pokud chcete opravdu ryze pánskou záležitost, vyhledejte ve svém okolí lekce brogy, jógy pro muže. Ta se více zaměřuje na silovou stránku cvičení, omezuje nároky na pružnost těla a nenásilně pozvedá důležitost dechu při cvičení.

Alternativní zástupce ve světě jógy

Jógových druhů je velké množství a pořád se objevují nové modifikace. Některé jsou známější, jiné ne. Za zmínku stojí Strala jóga, kterou vytvořila někdejší americká baletka Tara Stiles. Po zranění se baletu nemohla věnovat, zkusila jógu a zamilovala se do ní. Jako mnoho dalších. Tara si ji ovšem přizpůsobila. Začala dbát především na individuální potřeby těla. Podle ní je důležitější, jak se vaše tělo v pozicích cítí, jak na ně reaguje a podle toho byste cvičení měli přizpůsobovat. Strala jóga je o přirozenosti, ne krkolomné, nepříjemné a do puntíku správné technice.

Foto: Pixabay.comFB Tara Stiles