Je veřejným tajemstvím, že se technologický gigant Apple chystá vstoupit do automobilové sféry. Nasvědčuje tomu hned několik důkazů, nicméně ten nejzásadnější přišel teprve před několika dny.

Tajný projekt s označením „Titan“, který se pomalu pod vedením společnosti utváří, byl dříve skloňován poněkud jinak. Původně se totiž mělo jednat o iniciativu, která by představila vůbec první automobil od Applu. Teď je pravděpodobně situace o něco jiná – formují se pod ním totiž samořídící technologie. Ty by měly být licencovány a následně nabízeny ostatním automobilkám. Ostatně podobně to zkouší i Google nebo přepravní startup Uber.

Apple a jeho důležitý milník

Před pár týdny obdržela firma z Cupertina zásadní povolení, na kterém může začít stavět. Od kalifornských úřadů totiž přišel souhlas s tím, že na cestách může testovat své autonomní technologie. Povolení mimo jiné pojednávalo i o tom, na jakých typech automobilů je může testovat.

Sázka na vozy Lexus

Apple své samořídící systémy, které se pomalu utvářejí, může testovat až na třech vozech značky Lexus. Konkrétně se jedná o modely RX450h. Ty jsou využívány právě také Googlem, který chce na trh autonomních technologií taktéž prorazit.

Snímky, které vše potvrzují

Firma pod vedením Tima Cooka neotálela a již nyní začala s testováním. Alespoň takto to ukazují fotky, které serveru Bloomberg poskytla neznámá osoba. Ta navíc dodala, že vůz vyjel přímo z prostorů Applu.

Lexus RX450h měl na sobě příslušné vybavení, které je k těmto účelům klíčové. Především se jednalo o snímací technologii LiDAR od firmy Velodyne, několik připevněných kamer a alespoň dva radary.

Apple se zdržuje vyjádření

Je zcela pochopitelné, že Apple tyto informace odmítl komentovat. Nicméně není důvod si myslet, že by nebyly pravdivé. Projekt „Titan“ funguje již minimálně tři roky a i když byl v jeden moment téměř „odpískán“, tak stále běží. Je otázkou, zdali bude zaměřen pouze na autonomní technologie, nebo se bude soustředit i na produkci vlastních vozidel.

Foto: Lexus Press Kit