Americký miliardář a vizionář Elon Musk, který je ve světě známý především jako spoluzakladatel a CEO automobilky Tesla a zakladatel vesmírné společnosti SpaceX, přišel se zajímavým nápadem, jak se vyhnout ucpané městské dopravě. A vize je to poměrně neobvyklá.

Se svou firmou The Boring Company chce totiž vybudovat síť speciálních podzemních tunelů. Díky nim by se řidiči rychle dostali z bodu A do bodu B, aniž by museli trčet v dopravních zácpách, jež jsou ve velkých městech na denním pořádku.

Vize zajímavá, ale jak by to mělo fungovat?

I když tento nápad zveřejnil samotný Musk již před několika týdny, tak se stále nevědělo, jak by to vlastně mohlo fungovat. To nyní vysvětluje video, které společnost The Boring Company zveřejnila na svém youtubovém kanálu.

Podle všeho by vedle silnic měly být vybudovány speciální platformy, které by fungovaly jako výtahy. Na ně si řidič se svým vozem najede a rázem sjede do dedikované sítě tunelů, odkud by se vozidlo přepravovalo.

Platformy slouží jako autopilot

Jakmile bude vůz v podzemí, tak je zde řidič téměř zbytečný – platformy se totiž dokáží samy pohybovat, a to díky magnetickým železnicím, na kterých budou tyto tunely založeny. Společnost zároveň uvádí, že vůz by měl být přepravován rychlostí až 200 kilometrů za hodinu. To věc ohledně rychlého a bezproblémového vyhnutí dopravních situacích ve městech jen potvrzuje.

A jak zpět na „zem“?

Tuto otázku dostupné video nezodpovídá. Nicméně dá se předpokládat, že určitá tunelová trasa bude v konkrétním místě končit. Právě odtud by se měla platforma zvednout a na bázi výtahu auto vyvézt zpět na klasické komunikace.

Vysoce odvážný plán, který má ke své realizaci ještě daleko

Bylo by naivní očekávat, že se tento koncept v blízké době promění v realitu, ovšem je nutné dodat, že to Musk, který je v inovativní a vizionářských věcech králem, myslí skutečně vážně. Nechal totiž vybudovat jakousi první část tunelu (či zařízení k vrtání) a podle všeho probíhá neupřesněné testování pod kalifornským ústředí společnosti SpaceX.

View this post on Instagram

Elon Musk’s tunnel boring company still isn’t quite as well-articulated as his other three companies, which include the well-established SpaceX and Tesla, as well as the newly minted Neurolink brain interface company. The Boring Company has by far the punniest name, however, and now it also has some branded hardware — an industrial tunnel boring machine emblazoned with the company’s non-nonsense logo. SpaceX engineer Steve Davis, who runs SpaceX’s advanced projects division, posted to his Instagram page an image of The Boring Company’s big tubular tunnel digger, and the cylindrical beast makes it very clear that Musk is serious about his plan to wind networks of tunnels under dense urban development to help alleviate traffic and also give Hyperloop transit systems somewhere to run. #ElonMusk #Boring #Tesla #TheBoringCompany #Hyperloop #technology

A post shared by TechCrunch (@techcrunch) on

Foto: YouTube (reprofoto)