Nejoblíbenější a nejlepší superhrdina na světě, Lego Batman – říká on – se musí v divoké kostičkové jízdě vypořádat s šíleným Jokerem i se svou vlastní osamělostí, kterou si ale nechce připustit. A je to mazec jak prase.

Doslova a do písmene, protože tvůrci na diváka sypou takové množství ujetých nápadů, že je nebudete ani stíhat vstřebávat. Na někoho to může být už moc, někomu to bude připadat prvoplánové, jinému možná infantilní, kdo ale na tuhle hru přistoupí, tak si užije film měrou vrchovatou.

Animovaný Deadpool: Verze Lego DC

Lego Batman hned v první vteřině překvapí „deadpoolovským“ komentováním toho, co se děje na plátně. Divák zůstane v příjemném šoku, když se dozví přímo od Batmana, že každý dramatický film začíná černým plátnem a vyprávěním a hned pochopí, že se dočká netradičního zážitku.
Kdo se nepřejícně ušklíbne, že se jedná o vykrádačku nejoriginálnějšího filmového superhrdiny posledních let, toho můžu uklidnit. Tyhle malé diverzní akce vůči filmovému světu jsou okrajovou záležitostí. Lego Batman se mnohem více soustředí na plné využití kostkovaného vyprávění a vlastní netopýří historii a jde svou cestou. I když podobně jako pan Pool pusu zavře málokdy.

Batman navěky a ještě mnohem dál

Film je každopádně neuvěřitelnou sebekomentující přehlídkou narážek na dlouhou historii netopýřího hrdiny. Objevují se reference jak na Nolanovu trilogii, barevný seriál s Adamem Westem, nejsou opomenuty ani komiksy. Přehlídka Gothamských padouchů byla například tak široká, že skutečně netuším, kdo se ještě aspoň na papíře vyskytoval a koho si vymysleli scénáristé, aby prověřili pozornost fanoušků.
Lego Batman navíc využívá sílu dánské značky naplno a na plátně se tak vyjma zloduchů ze stáje DC objevují i třeba Sauron, Voldemort, King Kong, nebo třeba Gremlini. Jinak Batman se nebojí ničeho, ani Supermana, ale ani Marvelu, tak si vždy provokativně při vstupu do netopýří jeskyně rýpne heslem na vpuštění: „Iron Man sucks.“

Vzniká tak solidní popkulturní mišmaš, který hýří barvami, hrdinové i zloduchové hláškami a celý film je prodchnut hravými nápady, které pobaví. Vše se vměstnalo do únosné délky hodiny a tři čtvrtě, proto člověka tahle šílená kadence neunaví. Zvlášť když v sobě probere vnitřní dítě.
Závěrečný odstavec ale věnuji myšlence, že tahle sranda pro vaše ratolesti vlastně tak úplně není. Tím nechci říct, že si to neužijí. Je to Lego! Je to barevné, poměrně ukřičené a má to obligátní rozumný morální přesah, který má mladší generaci formovat. Ale dítka mi odpustí, je to vlastně docela chytré, komplexní a plné narážek na věci, které ještě nemohou znát. Naopak dospělák, který tyhle akceptuje dávku infantility, dostane mnohem víc, než by čekal.
GO BATMAN!