Máte kolem sebe kamarádky, co si skoro vedou agendu v powerpointu na kroužky a mimoškolní aktivity svých dětí? Následně už ne jako sekretářky, ale jako taxikářky rozvážejí své nadané jedince na kroužky a zájmové aktivity? Pak s jazykem na vestě večer přispěchají domů, narychlo honička s úkoly, večeří, atd. Rutina všedního dne, co buď naplňuje či totálně deptá, možná trochu od obojího. Jak to vidí hlavní aktéři, tedy děti samotné?

Baví je to, nebo jsou z toho samy uhoněné a raději by si doma v klidu hrály na tátu a mámu? Co člověk, to názor, nejspíš. Na jednom se ale myslím shodnout lze. Naše děti žijí v uspěchaném světě nás vytížených rodičů, stresu ve škole, někdy už i školce, neustálého mentorování, úkolů, závodních sportů, kroužků. Možná si myslíme, jakou „službu“ jim tím prokazujeme. Každý máme míru jinde, tudíž co oslovuje jednoho, nemusí zákonitě těšit druhého.

Není toho na děti v dnešní době tak trochu moc?

Obecně naše zrychlené tempo může mít negativní vliv na dětskou pohodu a radost. Jak to tedy zdravě kompenzovat, když nechceme mít doma neurotického závodníka či líného pecivála? Sama mám skvělou zkušenost s prastarou technikou, která pomáhá čelit vlivům zrychleného životního stylu nejen nám dospělým. Jmenuje se DĚTSKÁ JÓGA. Když si děti osvojí techniku relaxace a udrží si své přirozené dětské vnitřní naplnění, můžou pak překonávat životní nástrahy a překážky s větší lehkostí a nadhledem. A to se sakra hodí!

Cvičení totiž pomáhá dětem otevřít nový pohled na pohyb obecně, na sport i na své prožitky. Je to nesoutěživý přístup, který ve světě: „Kdo s koho, kdo dřív a lépe“ může být přínosem pro naše malé hrdiny v každém směru. Učí děti laskavému a ohleduplnému přístupu k sobě i ke svému okolí. Učí je hrou, příkladem a přirozenou formou zdravé pohybové návyky, učí je spolupracovat, naslouchat jiným, i sám se zdravě projevit. Má nenásilný a přitom zcela zásadní pozitivní dopad na psychiku dítek a jejich vývoj. Může každému malému člověku pomoct najít své místo pod sluncem, upevnit se v kolektivu, naučit je zdravě relaxovat, zvládat stresové situace, které ať chceme, nebo ne, vystrkují růžky často již po usednutí do školních lavic.

Blahodárné účinky jógy i na ty nejmenší

Jóga rozvíjí jejich bujnou fantazii, zlepšuje paměť, koncentraci, rovnováhu, protahuje a posiluje celé tělíčko, je i výbornou kompenzační pohybovou aktivitou k jiným sportům. Ale hlavně! Jóga děti děsně baví, je pro ně radostí. Každá lekce mívá své téma, svoji dětskou řeč, příběh, ale také poselství pro dětskou duši. Zároveň je otevřená přítomnému okamžiku a improvizace je stálým parťákem plynutí každé hodiny. Ztvárňuje jejich emoce prostřednictvím pohybu. Děti se tak svobodně učí říkat, co cítí. Zlepší se jejich vnímavost, koncentrace, paměť. Asány přinášejí zklidnění, živé dítě umí povzbudit stydlivé, a naopak klidnější dítě může pomoct zažít pár minut v klidu i rošťákovi jenom tím, že jsou ve společném kruhu.

To vše mi řekla moje dlouholetá kamarádka a cvičitelka dětské jógy, Irenka Kubicová. Cvičí v Krásné Lípě, pravda, trochu z ruky, ale jen v Praze existuje spousta kurzů pro děti samotné, či v partičce s rodičem. Moje děti jógu milují, chodí druhým rokem, doma si pro zábavu často vybalí jogové karty z Lali jógy a už to frčí. Pozice psa hlavou dolů, pozice ryby či kočky, i já jsem občas nucena bez podložky a správného úboru vplout do mé nejoblíbenější pozice „mrtvoly“. Hlavně večer po denním maratonu ji praktikuji na jedničku u dětí v posteli.
Konec konců, dětem dělala jóga skvěle i dříve, přece v mámině těle! Fyzické pohyby zavádějí děti k pravému smyslu jógy: jednota, vyjádření pocitů a úcta k okolí a ke všem částem jemné pavučiny života.

Třeba tím pokládáme základ pro jejich celoživotní praxi, kdo ví… Namaste!