Snowboarding zaznamenal jako jeden z mála sportů během poměrně krátké doby obrovský posun. Od amatérských pokusů s vodními lyžemi k moderním technologiím a marketingovým strategiím. Ale i přes obrovský komerční úspěch v něm pořád zůstává, jako na úplném začátku, to zásadní –  radost z ježdění!

Zasněžené svahy, volnost, svoboda, nespoutanost, nebezpečí, dobrodružství, risk a nebojácnost – tyto pojmy by měl mít hluboko v srdci a mysli vryté každý správný snowboarďák. Snowboard! Sport, který si posledních pár let získává stále více lidí všech generačních skupin. Nejedná se však o pouhý sport, nýbrž také životní styl a s ním neodmyslitelně spjatou typickou módu.

Nejen dobře vypadat, ale i dobře jezdit!


Zapamatujme si několik základních zásad, které nám pomohou vytrvat. Pamatujme, že ani ten nejlepší návod nebo instruktážní video nemůže samozřejmě plnohodnotně nahradit poctivou praktickou výuku v terénu se zkušeným instruktorem. Pokud máte kamaráda či kamarádku, kteří umění tohoto sportu ovládají, nechte se učit od nich, pokud však ne, nejlepší cestou k naučení je jízda pod dohledem zkušeného instruktora. K tomu slouží snowboardové školy. Pro někoho je výuka s instruktorem nezbytná, někdo naopak stoupne poprvé na snowboard a po chvilce pokukování po těch pokročilejších se sám obstojně rozjede – to je samozřejmě individuální záležitost. Pokud se však učení vám samotným evidentně nedaří, je lepší si vzít kurz – ušetříte hodně času a taky zbytečných nervů a modřin.

Volný styl pro svobodu na svahu

Kalhoty i bundy bývají volnější. A to nejen proto, že to vypadá stylově, ale i z toho důvodu, že volnější střih poskytuje volnost pohybu, která je v tomto případě nutností. Kromě tlumených či naopak zářivých barev, které jsou většinou slazeny s barvou prkna, se snowboardová výstroj vyznačuje nepromokavostí, voděodolností a prodyšností. Ve srovnání s lyžařskými outfity by měla vydržet mnohem frekventovanější kontakt se sněhem, protože správní snowboarďáci si rádi třeba jen tak posedí na sněhu a popovídají si. Materiálem, který splňuje veškerá kritéria, je např. goratex. Míru nepromokavosti pomůže odhalit výška vodního sloupce, který ukazuje množství vody, jež materiál propustí.

Jak má vypadat správný „snowboarďák“?

Snowboardová móda se od té lyžařské hodně liší. Lze říci, že se blíží módě skatové a tato skutečnost není úplně neopodstatněná. Oba sporty se totiž podobají, s tím rozdílem, že skateboarding lze provozovat ve všech ročních obdobích kromě zimy. S kolečky, které skate má, by se na sněhu totiž logicky jezdilo velmi obtížně. Snowboarďáci tedy preferují značky typu Horsefeathers, Burton, Nugget, Funstorm, Rome, Adio, RipCurl, dívky pak například Nikitu nebo Roxy. Hitem letošní sezony jsou rastařské čapky s kšiltem. Kromě toho, že dobře vypadají, jsou i značně praktické. Správnému snow riderovi by neměla chybět helma, brýle, chrániče a samozřejmě sluchátka v uších hrající rychlou a rytmickou muziku, která nabudí při divoké jízdě.

Foto:  pixabay.com