Jihoafrická republika je nepochybně jednou z nejkrásnějších zemí na světě. Již párkrát jsem tam byla a vždy to byl velkolepý zážitek. Něco na té zemi zkrátka je. Slunce zde září zlatě a čistá modrá obloha okupuje horizont. Rozeklané hory, setkávající se oceány, pláže v barvách třpytivých slunečních paprsků a národní parky plné divoké zvěře.

Nikdo zde není zanechán napospas, každý host je vítán jako člen rodiny. To vše inspiruje, ponouká člověka k vytváření nových příležitostí, upevňování vztahů a k uvědomění si, že chce dělat svět o něco lepším. JAR je naplněna dobrodružstvím a fascinuje historií zasahující až k prvním lidem, kteří obývali naši planetu. Z každodenních nevšedních momentů zde vznikají vzpomínky na celý život.

Místo, kde potkáte Velkou pětku

Jak sám název státu napovídá, JAR se nachází na samém jihu afrického kontinentu. Jeho jižní hranici tvoří Atlantský a Indický oceán, na severu pak sousedí s Namibií, Botswanou, Zimbabwe. Je také jedinou zemí, jejíž hranice tvoří tyto dva oceány. Jihoafrická republika je, co se týče rozlohy, 25. největším státem světa a na žebříčku lidnatosti drží 24. příčku s téměř 53 miliony obyvatel. V zemi se hovoří neuvěřitelnými 11 oficiálními jazyky – ale lidé jsou zde plní pochopení, rozumí si.

V JAR se velmi jednoduše můžete setkat s tzv. Velkou pětkou (anglicky the big five game, nebo pouze Big Five). Tento název vytvořili big-game lovci a označuje pět zvířat, jejichž lov patří mezi nejsložitější. Poté byl termín převzat provozovateli safari a užívá se více méně pro marketingové účely. Do Velké pětky patří slon africký, nosorožec dvourohý, lev, buvol africký a levhart skvrnitý. Členové Big Five tedy nebyli vybráni výhradně podle své velikosti, ale spíše obtížnosti a nebezpečnosti při lovu.

Pohodový let a první krůčky

Let do JAR není z nejnáročnějších. Tradiční šestihodinovka do Dubaje, krátký oddych na letišti, a následuje 10 hodin do Kapského města. Tentokrát jsem měla komfort business class, což jsem si náramně užila a přistáli jsme zcela svěží. Cestou jsem zhlédla několik filmů (doporučuji Me before you), vyspala jsem se, a co je nejdůležitější, konečně jsem letem do JAR překonala hranici miles pro zlatou kartu letecké společnosti Emirates – a to je velká radost!

Kapské Město patří spolu s Vancouverem a Newport Beach mezi má nejoblíbenější města na světě. Už při přistávání neodtrhnete oči ze Stolové hory. Je symbolem Kapského Města a často je brána i jako symbol celé Jihoafrické republiky. Kdo Stolovou horu navštívil, určitě uzná, že je naprosto v pořádku, že byla zařazena do seznamu nových sedmi divů světa. Asi jen stěží sesadí z trůnu „nejznámější horu Afriky“, bájné Kilimandžáro, ale pozici africké dvojky jí těžko někdo odepře. Někde jsem si přečetla: „Stolová hora je jako slavná herečka, žena mnoha nálad. Někdy k zulíbání, někdy k nevydržení. Jednou krásná, milá, usměvavá, rozdávající radost na všechny strany, jindy temná, pyšná, ješitná, nenávistná. Ale přitahuje pozornost za každých okolností.“

Kde se spojují dva oceány

Kapské Město je druhé největší město Jihoafrické republiky, hlavní město provincie Západní Kapsko a zároveň legislativní hlavní město Jihoafrické republiky. Sídlí tu jihoafrický parlament a další vládní instituce. Hlavním městem JAR je Pretoria. Poloha města mezi dvěma oceány se siluetou impozantní Stolové hory je nepřekonatelná.

Celý cíp až k Mysu Dobré naděje je ohromující. Projela jsem tato místa několikrát. Cesta po pobřeží je dechberoucí. Pokud máte štěstí a jste v Kapském městě v období od srpna do listopadu, rozhodně se pozorně zahleďte na moře. Určitě zaostříte nejednu velrybu. Samotný Mys Dobré naděje je báječným útočištěm, ale ten šílený vítr! A kromě cedule tam není příliš pro potěchu oka. Vlastně ano, po cestě narazíte na opice.

Na lodi za tuleny

Co rozhodně nesmíte vynechat, je výlet na Duker Island v Simon´s Town, kam vás vyveze nejedna loď z přístavu. Tento malý ostrůvek je přezdíván také Seal Island a opravdu ho obývají stovky tuleňů. Místo jsem navštívila už potřetí a stále je tak nádherné. Tentokrát byly dost velké vlny, takže plavba nebyla příliš komfortní, ale já byla připravena – s Kinedrylem! Pro otužilé je zde možnost šnorchlování s tuleni. Já se s jedním tuleněm skamarádila v přístavu a stálo mě to kilo masa. Naše přátelství vydrželo přesně do chvíle, kdy maso došlo, ale stihla jsem vyloudit alespoň pusu.

Další skvělý zážitek pro milovníky zvířat nabízí Boulders Beach v Cape Peninsula poblíž Simon´s Town. Je to pláž ohraničena velkými balvany (anglicky boulders). Pláž poskytuje skvělý výhled na oceán a obývá ji množství tučňáků. Naprosto mě ignorovali, když jsem se s nimi fotila a kamarádit se nechtěli. Na památku jsem si odnesla proklofnutý prst. Pokud budete po výletě do této oblasti hledat místo na oběd, zkuste se zastavit v Constantia De – Bar de tapas – La Parada – kouzelné místečko.


Z dalších gastronomických zážitků mohu zmínit restauraci Simon´s, Goort Constantia. Simons je součástí 300 let staré vinice v údolí Constantia – méně než 20 minut od Kapského města. Vřele doporučuji.

Na večeři už nikdy nebyla síla. Buď jsem odpadla po Kinedrylu, když jsme vypluli za tuleni, nebo jsem byla utahaná, a tak jsme stolování odflákli pokojovým servisem v hotelu. Bydleli jsme ve Winchester Mansions Hotel. Krásné ubytování s výhledem na oceán a báječnou restaurací Harveys, kde výborně vaří.

Z Kapského města jsme po několika dnech vyrazili do Johannesburgu. Vstávali jsme snad v pět ráno a cesta trvala dvě hodiny, tak jsem alespoň měla čas si zdřímnout. Na letišti O. R. Tambo International nás přivítala Susana, paní, u které jsem bookovala náš pobyt v Pilanesbergském národním parku. Vybrali jsme Pilanesberg Private Lodge. Susana nás seznámila se všemi podrobnostmi, předala nás řidiči a ten nás přemístil do parku.

Z Kapského města do Johannesburgu

Pilanesberg Private Lodge je menší ubytovací komplex s 6 bungalovy. Ano, v jednom z nich jsme se ubytovali. Odpočinuli jsme si po cestě u bazénu, najedli se a vyrazili na večerní jízdu buší. Hned na začátku jsme viděli smečku lvů, stádo antilop a o kousek dál slony, buvoly a řadu dalších zvířat. Absolvovali jsme i ranní safari. Ranní proto, že musíte vstát již ve 4:45, ať nezmeškáte tu nejlepší podívanou. Alespoň jednou jsem takto časně vstávala ráda. Stálo to za to, měli jsme to štěstí pozorovat lvy na lovu a celou plejádu další fauny.


Po cestě z parku jsme zastavili v Sun City. Se synem Adamem jsme tam již byli před pár lety. Sun City je světoznámý soubor čtyř hotelů, vodního světa a zábavního parku se dvěma golfovými hřišti. Na jednom z nich – Gary Player Country Club – se zrovna odehrávala European Tour, Nedbank Golf Challenge. Druhé – Lost City Golf Course – je moje nejoblíbenější hřiště v Africe. Driving range plný opiček je famózní.

Odtud naše cesta směřovala do města Johannesburg nebo také Jo’burg (Jozi, JHB) – přezdívané jako město zlata. Zde jsme se ubytovali v hotelu Fairlawns Boutique Hotel – přenádherný útulný roztomilý hotýlek s bazénem a lázněmi. Nemám vlastně ráda velké hotely typu Atlantis, tak jsme hledali něco malého a tohle byla trefa do černého. Pobyt jsem si moc užila. Udělali jsme pár výletů po městě. Co nám nejvíce utkvělo v paměti, byl dům Nelsona Mandely. Nevynechali jsme ani Sowet (South Western Township – Jihozápadní městské obvody), které převálcují i návštěvu muzeí, galerií a ZOO.


Chudé a přelidněné předměstí silně kontrastuje s prosperující severní částí města. Předměstí tohoto typu jsou nazývána slumy. Jsou výsledkem přílivu domorodých obyvatel, kteří míří do města za vidinou lepšího života. Velkoměsto pro ně představuje bohatství, peníze, možnosti. Realita však nabízí spíše deziluzi a mnozí přistěhovalci končí právě ve slumech. Populace Johannesburgu se pohybuje kolem 4, 4 milionů obyvatel a město je průmyslovým a ekonomickým centrem JAR a sídlem ústavního soudu země. Řadí se mezi 40 největších metropolí na světě.


Ještě pár věcí, které mě zaujaly:
• Na fotce koukněte jak využít odstavenou elektrárnu. V JARU z ní udělali bungee jumping point
• Největším problémem v Jižní Africe je AIDS a drogy. Všude vidíte billboardy
• V Johannesburgu mi tentokrát přišlo všechno buď před nebo po World Cupu (2010)
• Mandelovo jméno Rolihlahla znamená troublemaker (potížista) – dal mu jeho otec

Po Jo´burgu už nás čekala jen cesta domů a já si opět uvědomila, že na návštěvu této země bych potřebovala tak měsíc, abych ji poznala alespoň zčásti. Let Johannesburg – Dubaj trval 8 hodin. Po cestě jsem se zamilovala do nového Tarzana od Davida Yatese – zhlédnout tento snímek je nutnost.

Věděla jsem dobře, že se do JAR ještě podívám, a opět jsem si docela jistá, že to nebylo naposledy. Afrika je pro mě téměř magické slovo. Vždy si představím, jak mě úřednice na imigračním při mém prvním vstupu do země vítala písničkou „love, love, love…“, protože se jí zřejmě líbilo mé příjmení. Představuji si také řadu zvířat – krásných predátorů, jako jsou žraloci, nádhernou přírodu, oceán plný velryb, nejúchvatnější západy slunce a množství parádních golfových resortů. Kromě veškeré té krásy do JAR létá také Emirates a víte, jak to chodí – věrnost se prostě vyplácí.

Tak zase příště – JAR!