Letecká doprava. Fenomén, který v posledních desetiletích zaplavil celý svět. Myšlenka letadla a dopravy s ním zcela určitě znamenala velkou revoluci v dopravě vůbec. Bylo to něco naprosto nového, jiného a rychlejšího. Auta, vlaky, autobusy se náhle staly, jak to říci, běžnými oproti letadlům.

Na místa, na která by se člověk autem plahočil i několik dní, nás letadlo dopraví za pouhých pár hodin, a ještě navíc nám zmizí množství starostí – benzín, plánování cesty, a podobně. Letecké společnosti se předhánějí v tom, aby svým klientům nabídly to nejlepší, a jejich spokojenosti se snaží dosáhnout mnoha způsoby. Proto si buďte jisti, že pokud se rozhodnete odvézt se na dovolenou letadlem, bude o vás postaráno tak, že se budete cítit jako v bavlnce.

Hoďte strach za hlavu – bezpečnost letecké dopravy je bedlivě střežena

I přes všechen komfort, pohodlí a rychlost, je na místě položit si otázku, jak to je s bezpečností letadel? Představa, že se vznášíte vysoko ve vzduchu v jakémsi dopravním prostředku, není zrovna příjemná, navíc ještě pokud se pod námi nachází několik kilometrů prázdna a všude na dohled vidíte jen moře. Bezpečnost letecké dopravy je však velmi dobře střežena. V březnu 2007 poslanci Evropského parlamentu schválili v prvním čtení návrh nařízení, jehož cílem je zvýšit bezpečnost létání přidělením větších pravomocí Evropské agentuře pro bezpečnost letectví.

Evropská agentura pro bezpečnost letectví se dočkala rozšíření pravomocí

Od roku 2007 může tedy Evropská agentura pro bezpečnost letectví využívat nových pravomocí. Ty se týkají celé oblasti letectví včetně podmínek pro řízení letadla a vydávání, ověřování, omezování a zabavování osvědčení pro operátory. Zároveň tento čin europoslanců dává podnět k rozšíření role Agentury v procesu zavádění společných a zesílených bezpečnostních norem pro všechny aerolinie provozující svoje lety v Evropě – se sídlem jak v Evropské Unii, tak mimo ni.

I zázraky se dějí

Známé rčení I zázraky se dějí si zde dovoluji užít ve smyslu I mistr tesař se někdy utne. Chci tím říci, že i přes veškerou pečlivost, s níž je choulostivá letecká doprava střežena, se občas stane chyba, která přinese katastrofální důsledky. A někdy zase ne. O čemž vypráví třeba nový film s Tomem Hanksem – přečtěte si skvělou recenzi zde Sully: Zázrak na řece Hudson. Přestože je tedy letecká doprava považována za nejbezpečnější dopravu lidí i zboží, mohou se vyskytnout určité situace, jejichž následky bývají bohužel katastrofické.

Jaké faktory nepříznivě ovlivňují bezpečný let?

První z řady komplikací může být případ, kdy na palubě letadla vznikne požár. To se stalo například roku 1998 letadlu mířícímu z New Yorku do Ženevy. K tragédii, která si vyžádala smrt 229 lidí, došlo kvůli zkratu v elektrické instalaci, který následně způsobil požár. Další problémy nastávají v situaci, kdy se za letu otevřou dveře. To se roku 1989 stalo příčinou havárie Boeingu, který letěl z Havaje na Nový Zéland a u něhož došlo k utržení dveří nákladového prostoru a spolu s nimi i části trupu. Nejhorším faktem je, že důvodem byla vadná konstrukce zavírání dveří, o čemž byli letečtí dopravci informováni, takže neštěstí se dalo předejít. Mezi další faktory ovlivňující bezpečnost letu patří například funkčnost přístrojů, dostatek paliva, vnější vlivy, řádná práce pilotů, ale i techniků nebo kontroly letového provozu. Stát se toho může mnoho.

Na dovolenou letadlem – ano či ne?

Nehody v letadlech nebývají tak běžné jako například autonehody, ovšem když už se něco takového stane, vyžádá si to řadu obětí a má to většinou katastrofické následky. Většinou však vše záleží na důsledné kontrole celého letadla a podmínek letu. Proto nezbývá než věřit tomu, že příslušní pracovníci svou práci nezanedbávají a dělají vše tak, jak se sluší a patří.

Autor: Kateřina Lukášová

Zdroj textu: 1, 2, 3

Foto: pixabay.com