Jak odpovědět na všetečné otázky našich malých milých na téma Jezíšek je dilema, které zamotá hlavu nejednomu z nás rodičů v tento čas. Kdy je ten správný čas/věk uvést je do reality Vánoc a odhalit roušku nevědomosti o počínání rodičů, co suplují více či méně úspěšně pána s červenou čepičkou a saněmi? Nebo nahaté miminko?

Jelikož jsou velmi zvědavé a chytré, jednoho dne jim v daných souvislostech prostě dojde, že to celé nějak „nesedí“ a začnou rozvíjet vlastní hypotézy na dané téma. Není od věci asi v mladším školním věku trochu naznačit, ale zároveň jim ponechat jistou míru mystiky a nevybalit to na ně všechno naráz. Je škoda jednou pro vždy opustit starého dobrého Ježíška, tajemného posla času vánočního, který spolehlivě spolu s dětskou fantazií dotváří tu pravou magickou atmosféru. Situace se ovšem ztěžuje v okamžiku, kdy si ratolest přinese „pravdu“ ze školky nebo ze školy. Jak to chytře ustát a celý sváteční čas tím nepokazit?

Kdy s pravdou ven?

Letos i já kličkuji jako zajíc mezi všetečnými otázkami svých dvou dětí, zkoumám zda je ta vhodná chvíle neúprosnou pravdu vybalit. Syn už cosi tuší, váhá, dcera bezmezně věří a nikdo a nic ji zatím nemůže rozházet. Někde jsem zhlédla celkem trefný návod. Snažte se tajemno kolem Vánoc vytvářet co možná nejdéle. Klidně společně pište Ježíškovi dopisy, pokládejte je za okno a ráno zkontrolujte, zda tam psaní jěště je. Osvědčilo se nechat ho za oknem déle než jen jednu noc. Je to takový malý trest pro ty, kteří zrovna v posledních týdnech nedělali dobrotu. Na neodbytné otázky o Ježíškově existenci odpovídejte tajuplně a nejasně. Každopádně případné zjištění pravdy nepřeceňujte a nezveličujte, většina dětí totiž tenhle okamžik nijak zásadně neřeší. Pro ně totiž bývá důležitější informace, že ani nadále o dárky nepřijdou.

Jak utéct nekonečným zvídavým otázkám?

Pokud se vás potomek začne na Ježíška vyptávat v souvislosti s tím, že vidí slogany a letáky nabádající k vánočním nákupům, vysvětlete mu, že Ježíšek nosí dárky jen těm dětem, které na něj věří. Ostatní si musejí dárky kupovat sami. Zkuste teorii o tom, že Ježíšek je mystická bytost, která nemá ráda, když se o ní příliš a nahlas mluví. Pak bývá na dárky skoupá. Třeba tím všetečné otázky na čas utnete. Povídejte si často na téma vánočních svátků jako takových. Mluvte o tom, že někteří lidé na Ježíška zkrátka nevěří, ale zase věří věcem jiným. Zrovna tak ne každý tyto svátky slaví nebo je má rád.

Když vás to stejně baví…

Když už není jiné cesty a všechny postupy jste vyčerpali, jděte pomalu s pravdou ven. Važte slova, ale v podstatě se držte toho, že Ježíšek tu vždycky bude pro ty, kteří na něj věří. Zamyslete se i nad tím, jestli dítě chce pravdu skutečně znát. Možná se jen o Ježíška zajímá, chce vědět víc o tom, „jak pracuje“. Takže nakonec nadále mlžím o sto šest a užívám si roli Ježíška dokud to jde, než mě oba odhalí.