Paříž. Jakmile se řekne slovo romantika, řada z nás si jej spojí právě s Paříží. Pokud se o Praze tvrdí, že je matkou měst, pak je Paříž jistě matkou lásky a všech zamilovaných. Eiffelova věž, Vítězný oblouk, Montmartre a bazilika Sacre de coeur. To všechno jsou místa opředená kouzelnou historií, příběhy a atmosférou. Každý, kdo je kdy navštívil, to jistě musí potvrdit. I toho největšího drsňáka a nejzarytějšího odpůrce romantiky jistě vezme za srdce pohled na železnou dámu, která se tyčí nad městem a jejíž průčelí z obou stran tvoří zeleň a fontánky. To všechno k Paříži zkrátka patří – zeleň, lavičky, tajemná zákoutí, parky vybízející k dlouhým procházkám, zapadlé kavárničky… 


Tak nějak byla Paříž vnímána generací našich prarodičů a rodičů. Tak nějak jsme ji ještě před rokem vnímali i my. Co se od té doby změnilo? Změnilo se mnoho a zároveň nic. 13. 11. 2016 proběhla v katedrále Notre Damme zádušní mše, kde byla uctěna památka obětí prvního francouzského teroristického útoku v klubu Bataclan. Právě tato událost odstartovala děsivou sérií dalších incidentů, které během posledního roku postihly celý svět. Lidé, kteří si sem přišli poslechnout oblíbenou hudbu a strávit pohodový večer ve společnosti přátel, byli vystaveni zběsilému masakrování a mnozí z nich se již nikdy domů nevrátí. Opomeneme-li onen fakt, že lidé zde skutečně přišli o život, dostaneme se ke smutné skutečnosti, která město lásky silně poznamenala. Od té doby zde panuje tíživá atmosféra strachu.

Proč zrovna Paříž?


Paříž je velmi inspirativním městem. Na každém kroku potkáváte roztomilé kavárničky, kde často u titěrných stolečků posedávají novináři či spisovatelé, kteří, usrkávajíc silné espresso, připravují podklady pro své články a knihy. Potulní umělci na Montmartru zvědavě okukují procházející turisty a vyzívají je k tomu, aby se usadili a nechali se namalovat. A co teprve katedrála Notre Damme, dávný domov hrbatého zvoníka Quasimoda, který byl zamilovaný do krásné cikánky Esmeraldy.

Pařížské úzké uličky, na něž z vysokých domů shlíží obyvatelé z typických francouzských oken opatřených vkusnými mřížkami, jsou rovněž dějištěm bojů odvážných mušketýrů známých z díla Alexandra Dumase, který spočívá na hřbitově nedaleko basiliky Sacre de coeur. To vše a mnohem více dohromady maluje nevšedně krásné rysy pařížské tváře, která se již po staletí vpisuje do srdce všech, kteří milují historii, kulturu, literaturu a již zmiňovanou romantiku. Zásah Paříže se proto rovná ráně do srdce. Ráně do srdce Evropy, která bolí a hnisá.

Z města lásky městem strachu?

Na jednu stranu můžeme říci, že se teroristům jejich záměr daří. Současná světová situace se na charakteru města výrazně podepsala. Pařížské uličky jsou poloprázdné, na ulicích se povalují na dekách a matracích rodiny žebrající o peníze a jídlo, nad odvětráváním z metra se ohřívají bezdomovci a nad tím vším se vznáší tíha nejistoty a beznaděje. Stav mimořádného ohrožení se projevuje vojenskými hlídkami, které v pravidelných intervalech prochází na místech s největší pravděpodobností ohrožení teroristickým útokem.

Před každou významnou budovou, obchodním centrem, historickou památkou či nějakou jinou pamětihodností hlídkují security pracovníci, kteří kontrolují obsah kabelek, bund a dokonce i čepic. Na jejich ztrápených výrazech je vidět, že je jejich práce netěší. A koho by také těšila? V metru, v restauraci, na rušné ulici, v hotelovém pokoji – nikde se neubráníte chmurným myšlenkám a tísni, které vyvolává vědomí hrůz, jež se zde odehrály. Slyšíte pomyslné výstřely a ptáte se, co byste dělali, kdybyste tam byli zrovna vy.

Nenechme se zastrašit a užijme si atmosféru, kterou nabízí jedině Paříž

Ano. Teroristické útoky zahalily Paříž temným oblakem obav a smutku. I přesto všechno si však zachovává svůj osobitý a specifický ráz, jímž již po dlouhou dobu inspiruje a okouzluje celý svět. V dusné atmosféře strachu, nejistoty a obav o vlastní život prosvítá světlo víry v lepší časy a vědomí, že my se zastrašit nenecháme. Pokud tedy váháte, zda se do Paříže podívat, či ne, neváhejte. Jeďte. A věřte, že se vám nic nestane. I přesto, že je dnes Paříž silně poznamenána současnou světovou situací, je stále městem romantiky, lásky, Esmeraldy a Quasimoda, třech mušketýrů, Emila Zoly a dalších velikánů a příběhů, které jí dávají její specifické kouzlo. A to kouzlo jí nikdy nikdo nevezme.


Autor: Kateřina Lukášová
Zdroj fotografií: pixabay.com