Stromeček jako hlavní symbol Vánoc nemusí být nutně jen klasikou, zelenou částí přírody, která vám provoní byt a zažehne tu pravou vánoční atmosféru. Různě „ujetými“ symboly Vánoc se snad ve světě předhánějí.

galaries-lafayette-department-store-christmas-tree-1

Jedna sushi restaurace vystavila stromek vytvořený z nejlepších kousků této japonské pochoutky. Není ryba jako ryba, naše kapří hranolky by to asi neustály 🙂 Originální vánoční parádu pojali netradičně umělci v Itálii. Použili plastové trubky a vytvořili z nich abstraktně vyhlížející stromek. Dílo mělo prý takový ohlas, že reprezentovalo Itálii na celosvětové výstavě Expo.

Stromeček z lopat i šperků za miliony

Kde jinde, než v Americe mohli vymyslet bizarní strom, který plodí koblihy. Tenhle kousek nepotřeboval žádné dekorace. Sám o sobě stačil zvolený materiál, barevné doughnuts. Jiní umělci si ke stavbě stromečku na jednom náměstí v Římě zvolili kovové části z lopat na odklízení sněhu. Jak vidno, nápaditosti se meze nekladou.

paris-galleries-christmas-tree

Hotel Emirates Palace v Abú Zabí vystavil ve svém nitru vánoční inspirativní strom, který má včetně ozdob hodnotu v přepočtu 200 miliónů korun. Ozdoby jsou totiž z drahokamů. Visí na něm stovky šperků, včetně náramků, náhrdelníků a hodinek. Celkem 181 diamantů, smaragdů, safírů a dalších vzácných kamenů. Nechybí ani perly. Není divu, že Guinnessova kniha rekordů zaevidovala jejich vánoční strom jako nejdražší v historii. Neumím si představit něco takového u nás.

Přestože v Číně tradiční Vánoce neslaví, radost z výzdoby si ujít nenechají ani tam. Největší vánoční strom z optických vláken je v obchodním domě v Hongkongu. Zářivý strom, který mění barvu, je vytvořen vláknovou optikou. U návštěvníků prý vzbuzuje nesmírné, vesmírné nadšení.

maxresdefault-1

Vánoce nejsou jen o stromečku, ale i národních zvycích

Říkám si, že s naší voňavou zelenou klasikou, která zdobí naše útulné domovy, jsme na tom vlastně dobře. A také s českými skleněnými ozdobami, které jsou roky těmi nejlepšími na světě. A nakonecmám dojem, že i naše tradice jsou ve srovnání s jinými kouty světa těmi nejlepšími. V Norsku věří, že Vánoce znamenají příchod zlých duchů a čarodějnic. Než se o Vánocích uloží k spánku, schovají všechna svá košťata, aby se jim na nich náhodou nevyřádily čarodějnice. V Grónsku mají velice specifickou sváteční večeři. Jedí syrovou velrybí kůži, které se říká „maktak“ a „kiviak“, což je arktický pták zabalený v tulení kůži. Aby toho nebylo málo, obojí pohřbí pár měsíců před Vánoci a na den D si jídlo vychutnají rozložené.

RAZ Imports 2015 - Peppermint Toy Tree

V Guatemale si svátky spojují s Ďáblem a jinými duchy, kteří žijí ve špíně. Proto týden před Vánoci lidé zběsile zametají, odpadky hodí na jednu hromadu, na ni nasadí ďáblovu hlavu a nakonec všechno spálí. Ukrajinské stromečky jsou obvykle zdobeny pavouky nebo pavučinou. To všechno kvůli místní legendě o chudé ženě, která si nemohla dovolit ozdobit stromek. Ale jednoho rána se vzbudila a uviděla ve svém domově stromek pokrytý pavučinou, která se s prvními slunečnými paprsky proměnila ve zlato a stříbro. Navíc se říká, že spatřit na Vánoce pavučinu přináší štěstí.

5d81d9cc49e833a96db03cbdad2577c6c05767a19b85ccb62195fbf21de36172

 

 

Většina finských rodin vlastní jak známo saunu a prý věří, že v ní žije saunovský skřítek, který rodinu ochrání. Každý Štědrý večer tedy tráví rodina pospolu právě tam. To však musí udělat do západu slunce, protože poté sauna patří jejich mrtvým předkům. Světoznámý je i anglický vánoční pudink. Málokdo ale ví, že při jeho přípravě musí každý člen rodiny míchat těsto a přitom si něco přát. Starší tradice je o vkládání mince do pudinku, což přinese zdraví tomu, kdo ji najde. Někdo tam také dává prsten pro štěstí v manželství nebo náprstek pro štěstí v životě.

3d07c48237c03e5fcad757a323019bd2

V Katalánsku si před Vánoci ozdobí poleno, do něhož vloží malé dárečky a sladkosti. Na Štědrý den děti zpívají koledy a u toho bijí poleno tyčí, dokud z něj dárky nevyletí. Na Islandu rodiče nestraší děti příchoděm čertů, ale černé kočky. Pokud děti byly po celý rok hodné, dostanou pod stromeček oblečení. Pokud ne, kočka je prý přijde sníst. Tak to mají pak v dětských psychologických poradnách po svátcích asi frmol. A zdá se mi, že nejen na Islandu.

35738d1259778613-free-animated-christmas-wallpaper-christmas-tree-fireplace-wallpaper

Buďme tedy vděčni za naše české tradice, nasaďme si kulichy a čepice a vyražme na adventní procházku za klasickým českým stromečkem a svařáčkem s českým ježíškem.