Roku 1760 otevřel na High Holborn v Londýně Cornwallský rodák Wiliam Hamley obchod s hračkami, který nazval „Noemova Archa“. Svou archu hraček zaplnil vším od hadrových panenek po cínové vojáčky.

img_0971-1024x768

Když v roce 1837 usedla na anglický trůn královna Viktorie, bylo už hračkářství Hamleys v Londýně proslulé, zejména prý mezi smetánkou, scházely se zde celé rodiny nejen za účelem nakupování, ale i poklábosení a předvádění se v nových robách a dětských deluxe šatičkách. Ten, kdo měl kapsu prázdnou, mohl alespoň před hlídanou výlohou snít svůj sen hypnotizováním hraček všeho druhu.

Hamleys se stalo postupně hitem. V témže roce bohužel obchod schvátil požár a pan Hamley byl nucen ho přesunout na Regent street. V roce 1938 udělila královna Marie hračkářství královskou záruku. Značka se tak umístila mezi nejprestižnější výrobce hraček na světě. Následně bylo za druhé světové války při bombardování Londýna zasaženo a fatálně poškozeno. Po jejím skončení pak zásadně zrekonstruováno a k velké radosti všech Londýňanů znovu otevřeno. Hamleys je tak nejstarší hračkářství na světě. Má 70 poboček v 21 státech zejména ve Skandinávii, na Britských ostrovech, Mexiku, Asii, Blízkém východě a v Jižní Africe. Letos v květnu byla i v Praze otevřena jeho první pobočka jako druhé největší hračkářství v Evropě. A svou neskromnou velikostí 6130 m se stalo největším hračkářstvím společnosti Hamleys vůbec.

hamleys-6

Zábava pro malé i velké

Prodává hlavně vlastní brand Hamleys a vtipně se specializuje na klasiku, plyšové medvědy. Obchody otvírají ve velkém stylu, vždy několikapatrové, vybavené různými atrakcemi, čímž vzniká jakýsi zábavní park. Lze v něm skoro strávit mládí, řekla bych. A nás dospělé naopak omladit 🙂 Každý, kdo tam vleze a dobrých pár hodin nevyleze, to mi věřte, se tady jako mávnutím proutku stane dítětem větším či menším a podlehne volání dětského světa. Je to sice svatostánek konzumu, ale je to až kýčovitě krásné. Snoubí se tady staré s novým, klasika dřevěných osvědčených hraček s největšími hi-tech kousky, klasické pohádkové příběhy se současnými hrdiny filmovými i kreslenými komiksy.

Každé oddělení má svého maskota, který tam šaškuje celkem užitečně a představí vám, jakže která věcička funguje, nechá vás i děti to pořádně osahat, vyzkoušet a pohrát si, tak abyste nebyli smutní, když by to náhodou Ježíšek letos zapomněl přinést pod stromeček. Či abyste jednoduše nekupovali zajíce v pytli. Tady neplatí zákaz jako všude jinde, nešahat, nezapínat, nemačkat, atd. Ba naopak, tady se to musí. Tady vás doslova vtáhnou do hry a jako mávnutím proutku před vámi vykouzlí skvělou hračku, hru, stavebnici, my craft, zvířátko, bublifuk… A kdo je velká konzerva a nehodlá se nechat strhnout do víru nakupování, či prostě není pan či paní Hračička, vystačí si zcela jistě s jízdou v tradičním starém kolotoči, klavírem, co má klávesy na podlaze a hraje prostým poskakováním po nich, různými prolézačkami, skluzavkami a vodním světem, mluvícím stromem, ovládacím bagrem, střílením pistolkami Nerf, stavěním Lega v bazénu plném kostiček.

2016-05-20-01-46-25-1

Bez peněz do Hamleys nelez

A po té velké hrací dřině můžete jít sklidnit sebe i vaše potomstvo do místní malé kavárny a celé to radostné běsnění dovršit cucem na klacku, jak se prý dříve říkalo lízátku či šálkem čaje pro více ukázněné jedince. Pravdou je, že jako všude i zde platí heslo „bez peněz do hospody nelez“, takže bych to mírně upravila na: „bez peněz do Hamleys nelez“. Utrácet nakupováním nemusíte, za některé atrakce ovšem nějaký peníz dáte, i když existují i sváteční dny, kdy si zajucháte zcela zdarma. Takže vás to nepoloží, jen je vhodné před tím zvádnout kurz asertivity, který se může při odchodu hodit, až vaše milované dítko či manžel/manželka dostanou hysterický záchvat pláče, že to či tamto nutně ke svému životu potřebují a nebudou ochotni odejít, dokud mince neciknou.

Letos to bude ten Ježíšek mít jednodušší, může všechno opatřit na jednom místě a nemusí to chudák různě shánět, poznamenala moje dcerka před nedávnem s lesknoucím se očkem ve dveřích Hamleys… A protože naděje umírá poslední, obě mé děti doufají, že pod stromečkem spatří místo balícího papíru co nejvíce typických červeno-bílo-černých taštiček s motivem tradičních cínových vojáčků v řadě. A že si nic nevymýšlím potvrzuje i fakt, že zmíněnou kvalitu oceňuje britská královská rodina, která si právě Hamleys zvolila za svého oficiálního dodavatele hraček.

toysreanyakuala-lumpur-malaysia-1024x1024-e1375196475558