To není heslo pro alkoholiky, upozorňuji. Mám na mysli láhve pro naše nejmenší až po stylový must have pro největší. Časy, kdy jsem já chodila do školy s absencí školní jídelny za hlubokého totáče bez možnosti koupit si balenou vodu v potravinách jsou naštěstí pryč.

shutterstock_183822224

Dnešní generaci dětí to zní nejspíš jako science fiction, že balená voda se neprodávala, žádné pet láhve s nápoji s příchutí či bez. Pitný režim nikdo neřešil, pochodovat s láhví po ulici by bylo přinejmenším podezřelé, ve škole nepřípustné. Uplynulo několik let a skočili jsme rovnou do opačného extrému, láhev vody v ruce se pro někoho stala závislostí či rovnou módním doplňkem. Pro děti se vyvíjejí stále nové modely saviček a dudlíků k lahvím, aby se přisály a už se nechtěly láhve nikdy zbavit. Barevné motivy, rozličné tvary, tuning na všech frontách.

Trh přesycený nabídkou, cenové relace v široké škále, sjízdné nejspíš pro všechny z nás. Sama jsem za ty roky nasbírala slušný arzenál a raději nechci ani spočítat, kolik jsem do nich vrazila, vezmu-li v potaz, že mám děti dvě a každý věk si žádal jiný model, tvar, jeden zklamal, druhý překvapivě potěšil. Jakmile se láhev pro děti přesunula do rukou dopělého jako nerozlučný parťák, začal se ladit i styl a materiál, business se posunul do vyšších sfér. Už se neřeší jen jak vzít tekutinu s sebou ven, ale hlavně, jak ji udržet kvalitní, nezávadnou a jak u toho jěště vypadat in:)

clean-water

Materiály, ze kterých se láhve vyrábějí, jsou tedy různé: sklo, kov a plast. Každý z nich má své plusy i minusy. U lahví skleněných není třeba se bát závadných látek, nepřejímají pachy a zachovávají původní chuť obsahu. Kovovou láhev zase bez problémů naplníte teplým, je téměř nerozbitná a nemění původní chuť tekutiny. Plast oproti tomu patří mezi nejlehčí materiály, rozbíjí se jen velmi těžko a kvalitní produkty jsou bez BPA, ftalátů a dalších škodlivých látek. Tak a teď babo raď:-) Udělala jsem tedy průzkum trhu, našla vymazlené kousky, které nebudou vám ani vašim dětem dělat ostudu. Můžete je bez ostychu venčit jako domácí mazlíčky a jěště budete dodržovat stylově pitný režim a utužíte tak svým milým malým i velkým zdraví. I když přílišné zalévání se, prý též organismu škodí. Zkrátka jako u všeho, nic se nemá přehánět a člověk má dát nejspíš na svůj vlastní pocit.

Jednoznačně nejvíce mě nadchly nerezové lahvičky značky PURAKIKI, vyrobené z ušlechtilé lékařské leštěné nerezové oceli, 100% bez BPA. I závit mají z nerezavějící oceli, což je prý na světovém trhu absolutní unikát. Použitá barva na vnější straně lahve je bez olova, ftalátů, PVC, a BPA. EQUA láhve jsou dalším mým favoritem, testovány na vlastních dětech. Víte, že každý člověk na naší planetě spotřebuje 168 plastových lahví ročně? Tahle láhev je snadno ekologicky odbouratelná a můžete ji prý používat až 10 let.

istock_000011887082xlarge

ZDRAVÁ LAHEV je vyrobena z materiálu speciálně vyvinutého pro lékařské a farmaceutické účely. (Polypropylen se využívá např. při nitrotělních aplikacích u pacientů, na jednotkách intenzivní péče.) Super pro alergiky či jinak zatížené děti. Nepojímá pachy a netvoří se v ní plísně. Je snadné udržovat ji stále hygienicky čistou, lze ji dokonce i vyvařovat. Její použití je možné pro všechny typy nápojů bez omezení, nápoje až do 100°C, ledové, sycené. Na téhle láhvi nenajdete prostě nic špatně. Český výrobek českých chytrých hlav, pro české dětičky i dospělé. Máme jich pár doma. Ekologicky šetrná a recyklovatelná.

YOGA GURU lehká, nerezová, štíhlá a velmi elegantní.Hrdlo je široké akorát, aby se dovnitř vešly kousky ovoce, pro větší zážitek z chuti. Existuje i uzávěr vyrobený z oceli a bambusu, pro zatvrzelé nepřátele všeho plastového! Kovová lahev je prakticky nezničitelná, a přesto velmi lehká. Skvělá to věc pro malé ničitele.

Camelbak je klasikou, jejich model Groove obsahuje vychytávku, vyměnitelný uhlíkový filtr, který zbavuje pitnou vodu nechtěných pachutí a vůní. Výdrž filtru je přibližně tři měsíce intenzivního používání.

kristalova-voda-napoj-magu

Za pozornost stojí i kousek od LIFE FACTORY, skleněná láhev chráněná silikonovým obalem, který zajišťuje snazší držení a snižuje riziko rozbití. Použité borosilikátové sklo je vysoce odolné na střídání teplot, takže na zimní čajíčky jako dělaná. Nebo na svařáčka na procházku, když vám ji dítko třeba o víkendu půjčí:) V pondělí pak nezapomeňte vymýt, ať nemá vaše ratolest z výuky mejdan…

Happy drinking, happy living!