Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Zajímavý projekt akademiků z University College v Londýně přehledně mapuje výskyt příjmení. Můžete si tak vyhledat analýzu vlastního jména.

Mapa je koncipována podle odstínů barev. Když si zadáte do vyhledávače své příjmení, zobrazí se vám modře tónovaná škála, která zobrazuje regiony podle četnosti výskytu vašeho jména. Kromě četnosti se pak také dozvíte přesný počet osob se stejným příjmením, které na daném území žijí, a také celkové procento četnosti vašeho příjmení ve světě.

Nadšeně jsem se tedy pustila do analýzy vlastního příjmení a zjistila jsem, že jméno Martináková je na světovém žebříčku četnosti příjmení v měřítku popularity přibližně na 384. místě. Stejné příjmení jako já nosí v současné době 703 lidí na světě. Takže sbohem, pocite jedinečnosti.

Kromě toho jsem se dozvěděla, že vůbec nejčetnější výskyt má mé příjmení v České republice (jak překvapivé). Další své jmenovkyně bych pak našla na Slovensku, v Itálii, Spojených státech, Anglii nebo v Irsku.

vystrizek

Informace z celého světa na jednom místě

Aby mohl mimořádně zajímavý projekt fungovat, sbírá informace nejrůznějšího typu z nejrůznějších zdrojů po celém světě. Server sbírá oficiální údaje z matrik, záznamů o rekordech, úmrtních listů a dalších statistických evidencí.

Díky tomuto projektu, který běží na serveru Forebears, tak mohou lidé zjistit mnoho nových a překvapivých informací nejen o rozšíření svého jména, ale také třeba o jeho významu. Informace o svém přízvisku tam můžete získat zcela zdarma, jediný problém je, že stránka je výhradně v angličtině.

1

Neobvyklá příjmení

Poměrně značně obohacující je také namátkové zjišťování různých příjmení. Možná budete překvapeni, až zjistíte, nakolik jsou některá jména rozšířena po světě. I typicky česká jména mohou mít své ekvivalenty v cizích jazycích nebo mohou být vlivem migrace rozmístěna do nejroztodivnějších koutů světa, kde byste jejich výskyt rozhodně nečekali.

Tak jako tak je Forebears výbornou a zajímavou stránkou, která vás může nejen pobavit, ale naučit něco nového. Tak co, kampak nejdál se rozšířilo vaše příjmení?

Zdroj, foto: Forebears

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Komentáře obsahující útoky na třetí osoby, linky na externí zdroje (URL) a taky komentáře neobsahující názor k tématu článku nebudou publikovány. Děkujeme za pochopení a přejeme plodné diskuze.

« REKLAMA »