Každá holka musí mít v životě svoji panenku, někdy dokonce i kluk. Hračkářství přetékají hračkami všeho druhu, panenky mají celá svá oddělení, tvary tenké, ultra tenké, kypré, baculaté, nohaté, nahaté či parádně vyfešákované, vlasaté, prosté, se zvukem či bez. Tunning ve všech směrech.

pastedgraphic-3
Některé děti se vžijí do role maminek a zamilují si miminko v téměř životní velikosti. Jiné se zhlédnou v nereálných modelech tradiční Barbie. Aby výrobci dětem nezpůsobili psychickou újmu poznáním, že tělesné tvary jejich plastových oblíbenkyň se neshodují s běžnými tvary lidského těla, museli prý vyrukovat s novými realističtějšími kousky, které si dnešní doba žádá. Vznikly tak panenky silné, anorektické, panenky menstruující a podobné bizarnosti. Nechci ani zkoumat, jak takové hračky vypadají, natož je kupovat svým dětem. Stejně tak mne děsí upíří panenky mrtvolných barev, velmi spoře oděných.

„Proti gustu žádný dyšputát“, říká se. Takže abych nešlápla na kuří oko někoho z vás kritizováním různých rodinných plastových příslušníků, raději se s vámi podělím o zcela nevšední kousky, které jsem objevila pro vás, pro nás, pro sebe samu. Jedná se o kusy až sběratelské hodnoty, řekla bych. Pro nadšence ruční práce. O látkovo-dřevěné, skvostně oděné panenky, které se mohou bez ostychu dědit z generace na generaci, nepodléhají žádným módním trendům, je to klasika, kde krása se snoubí s účelem. Holčička i mladá slečna takovou panenku budou s něhou a vášní opatrovat, bez rozdílu věku. První kousek spatřil světlo světa v Maďarsku. A dostal/dostala jméno Marbushka.

„Hra je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak zjednodušit život. Přesně to jsme dělali jako děti, ale v dospělosti jsme si hrát zapomněli.“ – Albert Einstein

Jednu takovou krasavici si můžete koupit pro svou milovanou holčičku i vy na stránkách www.ookidoo.com. A protože ani naši milovaní klučíci nesmí zůstat opomenuti, našla jsem pro ně též neomšelé kousky u stejného zdroje. Perfektní aerodynamické tvary autíček Automoblox vyrazí dech i ostříleným tatínkům. Ještě budou žadonit u svých synáčků o účast ve hře. I holčičky, sestřičky se zapojí se zápalem do hry, když kápnete na růžovou káru.

pastedgraphic-4pastedgraphic-5
Vše vyrobené ze dřeva, skvostný design, netoxické laky na povrchu. Po letech pak taková hračka neskončí zapomenutá v koutě, ani v koši. Vsadím se, že obdrží výstavní místo někde na poličce mezi vašimi oblíbenými kousky trvalé hodnoty. Jednou pak nejspíš s hrdostí a nostalgií předáte tyhle cennosti svým vnoučatům. A kdo občas hledá originální dárek pro své malé milé, který by je pozval do světa dospělých, avšak současně jim ponechal jejich dětskou fantazii, zajásá zcela jistě nad Smartphonem i-woody. To může být tím pravým ořechovým dárkem pro malé nadšence moderní technologie.

pastedgraphic-8
Smartphone je totiž dřevěný a v místě displeje má černou desku na kreslení křídou, jeho součástí jsou sluchátka, která slouží jako houbičky na mazání:-) Nápad, který pobaví bez rozdílu věku svou originalitou, řekla bych. Ekologický smartphone s nekonečnými možnostmi zdobí logo jako jablko oblíbeného Apple. Kdo chce svůj home office vytunit do puntíku, pořídí ke smartphonu i originální laptop i-Wood. Ten je vyrobený ze dřeva, v místě obrazovky a klávesnice má černou kreslicí tabulku a v prostoru touchpadu srovnané bílé křídy. Je to tak prosté a zároveň tak nevšedně originální, že i vy si občas možná rádi s dětmi svůj notebook vyměníte:-)

pastedgraphic-9
Miluju nevšední věci, nevšední pokrmy, nevšední módu, nevšední místa a tak mi tyhle skvostné hračky připadají ve světě plastových, mnohdy toxických rychlokvašek z Číny, jako pohlazení po duši. Zamilujete se do nich až po uši. Nejsou levné, ale každé umělecké dílo má svou hodnotu a svého kupce.

pastedgraphic-1 pastedgraphic-2 pastedgraphic-6