Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Žena, jejíž fotografie na konci druhé světové války ohromila celý svět, zemřela ve čtvrtek ve svých dvaadevadesáti letech. Díky fotce ale bude navždy nezapomenutelná.

Psal se čtrnáctý srpen roku 1945 a Japonsko právě vzdalo Spojeným státům svou kapitulaci, která znamenala ukončení druhé světové války. Nadšení lidé v očekávání lepšího života vyběhli z restaurací, divadel a barů do ulic a oslavovali tuto radostnou novinu.

Mezi těmito oslavujícími Američany byla také jednadvacetiletá dentální asistentka Greta Zimmer Friedmanová, která se vydala do newyorských ulic v uniformě zdravotní sestřičky oslavit dobré zprávy. A právě ona se stala symbolem oslav ukončení války, když byla vyfotografována při spontánním polibku s americkým námořníkem.

K mladičké sestřičce totiž přiskočil nadšený a rozjásaný námořník George Mendonsa, chytil ji do náruče, zatočil se s ní a v euforii ji políbil. Jejich okamžik zachytil fotograf Alfred Eisenstaedt a svou fotografii nazval jako Den vítězství nad Japonskem na Times Square. Do povědomí veřejnosti však fotografie vstoupila pod názvem The Kiss, Polibek.

06

Spontánní polibek jako symbol radosti z vítězství

Mendonsa se s Zimmer Friedmanovou před spontánními oslavami v ulicích nikdy nepotkali. Jejich polibek byl opravdu souhrou okamžiku. George Mendonsa byl v tu chvíli navíc na rande se svou tehdejší přítelkyní a později také manželkou Ritou Petryovou. Ta se na pozadí jiných fotografií objevila také.

Fotografie náhodného páru, který Mendonsa s Zimmer Friedmanovou na okamžik vytvořili, se stala jedním z ikonických a nejznámějších snímků dvacátého století. Obrázek extatického polibku publikoval hluboko uvnitř svých stránek magazín Life a od té doby jej spatřily statisíce lidí napříč celým světem. Mnoho párů dokonce prohlašovalo, že na zmíněné fotografii jsou právě oni, nakolik moc byl tento snímek oblíbený.

06

V srpnovém vydání magazínu Life roku 1980 prohlašovalo 11 mužů a tři ženy, že na této fotografii figurují. To bylo ještě před tím, že byli na snímku identifikováni Mendonsa a Zimmer Friedmanová. Greta Zimmer Friedmanová o polibku v roce 2005 řekla do rozhovoru pro Veterans History Project: „Nebyl to žádný romantický polibek. Bylo to prostě jen vyústění radosti dvou oslavujících osob.“

Greta Zimmer Friedmanová pocházela z Rakouska, kde také při holocaustu zemřeli oba její rodiče. Ona v patnácti letech uprchla kvůli válce do Virginie. Ve virginském Richmondu zemřela stářím ve čtvrtek 8. září 2016 a pochována bude na Arlingtonském národním hřbitově vedle svého manžela doktora Mischi Friedmana.

Zdroj: Newsday

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Komentáře obsahující útoky na třetí osoby, linky na externí zdroje (URL) a taky komentáře neobsahující názor k tématu článku nebudou publikovány. Děkujeme za pochopení a přejeme plodné diskuze.

« REKLAMA »