Nemůžete se doma dohodnout, kam podniknete výlet? Jeden by rád na farmu, druhý do parku? Zamiřte do ráje, do FarmaParku.

unnamed

Léto letí jako splašené a doba, kdy děti budou muset poslušně zasednout ke svým “strojům” do školek či do školních lavic, se neúprosně blíží. Já se tomu zatím bráním a snažím se stále předstírat, že se nás to jěště nějaký ten pátek netýká… No, není jich už moc, pravda. Ale nezoufejte. Protože počasí nám stále celkem přeje, nejlepší je pořád pobíhat po venku a nejlíp s celou rodinou. Jenže míst, kam si to namířit během letní sezóny, nejspíš pomalu ubývá, studnice nápadů se vyčerpává, dobrý osvědčený tip se tak může jěště hodit.

Já mám takový jeden pro vás, milovníky přírody a všeho kolem ní, schovaný v rukávu. Je to výlet ala chytrá horákyně 🙂 Je to louka, je to farma, je to park, je to zoo, je to hřiště, je to zábava, je to o čerstvém vzduchu, o vodě, o suchu, o slunci, o senu, o zábavě, o slušném jídle, o pikniku, o odpočinku, o slunění a lenošení zároveň. Teď kdo to uhodne, je borec. Jeden náš pětiletý příbuzný identifikoval nedávno pojem borec: „Borec je ten, kdo chodí v zimě v karaťasech.“ Je to prostě místo, kde je od všeho zmíněného kousek.

unnamed

Tedy pro upřesnění 250 tisíc metrů čtverečních, nebuďme troškaři. Pořádný kus volné přírody, až máte pocit, že jste se ocitli někde v rakouských Alpách a vedle vás se za chvíli objeví fialová nevkusná kráva. Je jich tam okolo opravdu pár, ale krásných hnědých vysokohorských. Je to až přírodní kýč, chce se mi říct. Na jedné společné louce černá labuť na přírodním biotopu a kolem se volně prochází koloušek, jako její největší kámoš. O kousek dál se pasou oslíci a s nimi v symbióze velbloudi. V určité hodiny si můžete pomazlit jejich huňatou srst a pichlavý čumák přes plot a spolu s ošetřovatelkou jim šoupnout svačinku, nebo si jen tak sednout opodál a sledovat, jak si klokani cpou nestydatě svá vytahaná bříška a ani kousek vám nenechají.

Je to prostě ráj, který leží pouhých 29 km od Prahy. Jmenuje se FarmaPark a je domovinou pro téměř 250 zvířat z farem z celého světa. Při procházce narazíte na volně procházející se buvoly, lamy, prasátka, kozy, poníky, oslíky atd. Jsou všude kolem, i ve velkých výbězích, kde se dokážou sami uživit. Skvěle se tak dá ukázat všem generacím dětí, jak se žilo dříve, v naprostém souladu s přírodou. Přiznejme si otevřeně, které z městských dětiček ví v dnešní době, jak se chovají, rozmnožují, stravují ovce, kozy nebo slepice. Je to nový koncept zábavního vzdělávání pro dospělé i děti, který se mění s jarem, létem, podzimem i zimou tak, jako příroda sama.

unnamed

Areál je rozdělený podle kontinentů, kde lze omrknout kolem šedesáti druhů zvířat, zjistit jak si žijí ve své domovině, zkrátka všechno z jejich rodného listu. Je tam i neskutečná edukativní porodnice, kde mohou zvědavci okouknout, jak některé zvířecí druhy přicházejí na svět. Já zůstala zcela omráčena informací, že klokaní maminy mohou nosit ve stejnou dobu až tři různě stará mláďata, která mají vlastní vak, kde do tří měsíců pobývají napojeni na mámin struk a sají mléko, za kterým se jěště i později vracejí skokem po hlavě, tedy kotoulem.

A že zakladatelé tohoto zvířecího ráje nejsou žádní minimalisté je vidno z plánu parku, neb ho plánují do dvou až tří let rozšířit na milion čtverečních metrů. Luk a polí je kolem hromada, je z čeho čerpat, což se tak blízko matičky Prahy zdá věc téměř snová. A pro unavené taťky a spol je tam báječná možnost odpočinku u ohniště, kde si opečou zakoupený buřtíček dobré kvality od soukromého řezníka z nedaleké vsi. Kupodivu se tam nikde nesetkáte se smrtící vůní langošů a smažáků ve vatové housce, ani žádných jedovatých limonád a zběsilých cukrovinek, jako tomu je bohužel u většiny destinací cílených pro naši malou generaci. A za to tedy mají u mne bod navíc.

unnamed

Pro větší náruživce gastronomického zážitku uprosřed luk a hájů doporučuji s sebou piknikový koš a deku, nebudete vědět, kam dříve zalehnout, věřte mi. Pro unavené nožky malých i velkých slouží elektrické tiché vozítko, které vás sveze třeba do zóny opalovací louky, kde se prostě jen rozplácnete v pohodlných sitích a necháte slunce udělat svou práci. V zimě pro změnu zacílíte na sáňkovací louku. Děti mohou kromě zvířat zkoumat plovoucí mola, vodní svět, nebo hranolkoviště. Pozor, né smažený žvanec, nýbrž dřevěné mega kostky v ohradě.

Je to prostě výlet, co uchvátí každého člena rodiny, bez rozdílu věku. Budete mít pocit, že jste tam skoro sami, ta velká plocha vám učaruje, poskytne klid, i když vzdálené parkoviště na louce vám bude z dálky připadat plné. A to se nedá říct dnes snad již o žádném místě blízko města, obávám se. Den uběhne jako voda a děti zaručeně zalomí cestou domů hlavičky a schrupnou si z toho náporu čerstvého vzduchu, který jim poskytnete. A o to tady jde především, ne? Vzdělat je, utahat, pobavit a potěšit u toho i sami sebe! A možná doma opráší krabici Lego Farmes, vdechnou život plastovým postavičkám a rozehrají naživo svůj právě prožitý zážitek…