Jednou je to prostě práce a některá témata by na vašem pracovišti měla zůstat tabu. Čeho byste se měli v práci vyvarovat?

Možná vás vaše práce baví a chodíte do ní rádi. Patříte tak mezi ty šťastné, ale rozhodně byste neměli zapomínat na určitá pravidla, která by se měla v rámci pracovního prostředí dodržovat. Některá témata je totiž v práci lepší nevytahovat, protože v pracovních vztazích nedělají dobrotu. O čem je lepší na pracovišti nahlas nemluvit?

1. O výši vašeho platu

Jako byste tím vrazili svému zaměstnavateli nůž do zad. Možná se chcete pochlubit, možná si postěžovat, ale každopádně tím poskytujete svým kolegům zbraň proti vašemu šéfovi. Díky srovnání s vaším platem po něm totiž mohou požadovat stejné či lepší podmínky.

A stejně tak škodíte i sobě. Ostatní vás totiž velmi rychle začnou podle výše vašeho platu hodnotit. A běda vám, pokud budete pracovat méně, než je podle obecného mínění na pracovišti odpovídající!

download

2. O sexu

A je úplně jedno, jestli se snažíte zvednout si kredit dvojsmyslnými narážkami na účet kolegyně nebo se veřejně chlubíte svým pestrým domácím sexuálním životem. Tomu prvnímu případu se říká sexuální harašení na pracovišti a tomu druhému nevhodné chování.

Špatné vyhodnocení situace a nemístné řeči váS na žebříčku oblíbenosti výš rozhodně nevynesou. Spíše byste se mohli dočkat opaku a to asi úplně nechcete, že?

3. Že v pátek byla dobrá párty

Vaši přátelé možná vaši alkoholovou výdrž a pařmenské nadšení ocení, ale jste si jistí, že tomu tak bude i v práci? Možná, že se vám v pracovním kolektivu na okamžik podaří stát středem pozornosti s historkou, kterak jste se minulý pátek opili do němoty, zpívali na náměstí Kaťušu a českou hymnu a domů dorazili bez bot a poloviny mozkových buněk, ale dlouhodobě vám to na popularitě nejspíš nepřidá.

A pozor na to, abyste tím navíc nezapůsobili negativně na svého šéfa. Věřte tomu, že historky z alkoholových dýchánků si na vás bude pamatovat pěkně dlouho a při nejbližší krizové situaci je bude posuzovat při rozhodování o propouštění.

downloadb

4. O tom, že chcete změnit práci

Vykašlete se na hrdinské vyprávění o tom, že si chcete sehnat nové místo. Mohlo by se vám to totiž šeredně vymstít. Jednak se v pracovním kolektivu zařadíte mezi ty, kteří už k ostatním napůl nepatří, a navíc byste si mohli poslední dny v práci pěkně znepříjemnit. Copak vám nikdy šéf nedal najevo svou nelibost? Tak si představte, že mu teď naservírujete pěknou šťavnatou záminku.

A k tomu připočítejte ještě možnost, že všude rozhlásíte zprávu o svém odchodu, ale vaše alternativní práce nakonec padne. Budete se moct ještě vůbec vrátit zpět?

5. Facebook

Je to sice trošku mimo, protože o Facebooku se v práci nemusíte bavit. Facebook prostě je. Stejně jako váš profil, který se může stát vaší rozpačitou vizitkou. Zvažte, zda opravdu musíte mít na Facebooku akce z divokých párty, na kterých nepřítomně civíte do prázdna, houpete se na lustru nebo se vášnivě líbáte s holkou, kterou ani neznáte.

Anebo zvažte, jestli tuhle podívanou dopřejete šéfovi a kolegům díky tomu, že si je přidáte do přátel. Možná by byla nejvhodnější kombinace obou možností. Zredukujte kompromitující materiál na svém veřejném profilu a k profesním online vztahům si založte profil na LinkedIn. Určitě se to vyplatí.

Foto: Unsplash/Jadon Barnes, Benjamin Child, Yutacar