Je známé, že barvy ovlivňují lidskou psychiku. Možná proto pro více než 80 procent lidí hraje barva rozhodující roli při nákupu zboží.

To se netýká jen oblečení, módních doplňků a květin. Neméně důležité jsou barvy v interiéru. V současnosti se nabízí široká palet barev, nemusíte se proto bát ani těch netradičních. Pokud je vhodně zvolíte zkombinujete s nábytkem a doplňky, podpoří požadovanou atmosféru místnosti.

Růžová v obýváku posílí přátelskou náladu

Trendem interiérových barev jsou pro letošek růžové odstíny. Ačkoliv jde o běžnou barvu, málokdo si troufne ji umístit i jinam než do dívčího dětského pokoje. Růžová přitom symbolizuje jemnost, něhu, citlivost a klid. V interiéru vytváří pocit harmonie, uklidňuje a zároveň povzbuzuje k citové otevřenosti a komunikativnosti. Do růžové proto slaďte například obývací pokoj. Její působení na lidské rozpoložení se do obýváku výborně hodí, protože patří k centrálním místnostem domova, kde se obvykle odehrává většina rodinného dění. Růžová není naopak příliš vhodná do kuchyně, neboť zvyšuje chuť na sladké.

 

unspecified-4
„Při využití růžové barvy v obývacím pokoji je na místě střídmost, aby celková podoba prostoru nevyvolala nechtěný dojem kýče. Bohatě postačí částečná růžová výmalba, případně vkusné doplňky či kusový nábytek. K teplému odstínu růžové na stěně se nejlépe hodí čistě bílá obývací stěna nebo nábytek v čokoládově hnědém provedení,“ doporučuje Petra Triščíková z největšího tuzemského e-shopu s nábytkem MT nábytek, který má v nabídce široké množství obývacích stěn. Bát se v obývacím pokoji nemusíte ani červené či purpurové barvy, které působí dynamicky, zvyšují aktivitu a posilují soudržnost.

V dětském pokoji vsaďte na kombinaci zářivých barev

unspecified-3
Letošní léto zahalilo módu a kosmetiku do moderních neonových barev. Nebojte se je však využít i v interiéru. Zářivé odstíny vyvolávají pocit radosti, svěžesti, spokojenosti, podporují dobrou náladu a povzbuzují kreativitu. Připomínají totiž přirozený zdroj světla, které příznivě účinkuje na lidskou psychiku. Ale nic se nesmí přehánět, protože přemíra neonu různých odstínů může nechtěně působit až psychedelicky a vyvolávat nevolnost.

unspecified-7
Výraznými barvami můžete příjemně ozvláštnit dětský pokoj, protože podporují hravost a fantazii, a tím i vývoj dítěte. Zatímco platí, že v ostatních místnostech by měl převládat pouze jeden barevný odstín neonu, v dětském pokoji se nemusíme bát ani kombinace více zářivých tónů, jako je například růžová a zelená. Výrazné neonové barvy jsou vhodné pro drobný kusový nábytek, jako například poličky, taburety či židle, a také pro doplňky.

unspecified-2

Trocha černé v ložnici působí tajuplně a sexy

Dodnes tabuizovanou interiérovou barvou je černá. Ta na rozdíl od růžové umí vyvolat pocit neklidu, úzkosti, deprese i smutku. Pokud ji však použijete správně, dokáže místnost otevřít v elegantním a moderním světle. Černá barva se nedoporučuje na velkoplošné stěny a měla by sloužit spíš jako doplňková barva ke kontrastním odstínům, jako je bílá. Můžete ji však využít rafinovaně, například na výklencích, dekoru stěn či plochách menších rozměrů.

unspecified-5
S černou se vyplatí překročit hranice předsudků a umístit ji například do ložnice. V ní totiž na lidské vnímání působí tajuplně, elegantně i sexy. Nejčastěji sáhněte po černobílé kombinaci v podobě malého nábytku, jako jsou noční stolky či skříňky, nebo ji zkuste na drobných doplňcích. „Pro méně odvážné je správným krokem šedá barva, která vyjadřuje eleganci, preciznost a důstojnost. Působí klidně a vyváženě, zvlášť ve stříbřitém provedení,“ přiblížila Petra Triščíková z e-shopu MT nábytek, který v červenci připravil speciální cenovou akci právě na šedý nábytek. Podobnou atmosféru jako černá či šedá v ložnici vyvolává také fialová barva, která zároveň podporuje usmíření hádek.

unspecified-6

Jaká barva se hodí pro vaši osobnost?

Vhodnou barvu interiéru můžete určit i na základě vaší osobnosti. Sangvinikům, kteří jsou aktivní, veselí a přátelští, nejlépe svědčí žlutá. Ta působí optimisticky a svěže. Například do obývacího pokoje pořiďte kulatý žlutý konferenční stolek, do dětského pokoje zase postel se žlutými detaily. Pokud patříte mezi melancholiky, budete se nejlépe cítit v uklidňující modré, která vyvolává pocit harmonie, nezatěžuje psychiku starostmi a přináší klid. Jemnou atmosféru obývacího pokoje dotvoří například modré prošívané křeslo, v pracovně melancholikům poslouží modrá kancelářská židle.
Pokud se řadíte mezi choleriky, budou vám vyhovovat temperamentní barvy, jako je například červená. Ta totiž podporuje dynamiku a temperament osobnosti. Do ložnice je vhodná například červená šatní skříň, do obývacího pokoje zase červená pohovka nebo křeslo. Ideálně však tuto barvu doplňte neutrálními barvami jako bílá či šedá, nebo uklidňujícími odstíny, jako je zelená. V převládající zelené se naopak nejlépe bude cítit klidný flegmatik, protože tato barva vyvolává pocit jistoty, bezpečí a symbolizuje relaxaci. Hodí se například na jídelní židle či křesílka, ale také jako výmalba stěn v kombinaci se světlým nábytkem a doplňky.

Zdroj: MT nábytek