Dnes tedy o nápadu, kde nechat své děti hnízdit a doufat, že nás k sobě občas pozvou na návštěvu…

Orange_County_Family_Photographer_Neon_and_Neutral_Styled_Session_teepee_free_people_inspired_hippie_boho_black_and_White_feathers_poms_tassels_1(pp_w1018_h647)
Léto je v plném proudu a děti odpočívají zaslouženě po dobře odvedené práci ve školách a školkách. Na straně druhé si rodiče lámou hlavu, jakže nejlépe zaplnit dvouměsíční volno, jak udělat svým robátkům z prázdnin nezapomenutelný zážitek, kufříky jsou stále v terénu, pračky jedou na plné obrátky, maminky nestíhají přebalovat potřebná zavazadla, bankovní účty tatínků vykazují více debetů, než příjmů, fotek v telefonu rapidně přibývá.

Děti mají povoleno chodit spát i vstávat později, tempo se zvolňuje a všichni toužíme načerpat nový elán do příštího školního roku. Když neproběhne moře, jistě alespoň nějaký místní rybníček poskytne útěchu ve vedru. Nevím jak vaše děti, ale ty moje neustále staví různé domečky, ať už z písku a rákosí u potoka, či v lese z mechu a kapradí pro skřítky, nebo nejlépe doma z dek, stolečku, židlí, knih apod. pro sebe samé. Tohle dovolit ovšem mnohdy vyžaduje pevné nervy, neboť pak je přesvědčit, že nastal vhodný čas ten architektonický skvost zbourat, je mnohdy nadlidský výkon.

751

Čím menší příbytek, tím více titěrností do něj naskládají, takže úklid následně zabere více času, než hra samotná. I já si vybavuji ze svého dětství, jak jsme s bráchou holdovali podobnému nadšení, tahle hra nejspíš nepodléhá době, bude prostě stále “in”. Potřeba se někam zavrtat, nacpat, udělat si takový malý “útulníček”, jak říká moje malá dcerka, je prostě nutností v každé době. Možná i v každém věku, kdybychom se nestyděli. I nám by se občas šikla nějaká krabice, kam si nerušeně zalézt a zaklopit víko, stát se neviditelným. Odpočívat ve své zóně, ve své bublině, kam nikdo nezvaný nemůže.

midoianvpmwsxh

A jak tak stále pátrám po různých nevšedních nejlépe českých designových výrobcích pro děti ať už na hlavu, tělo, nožky či do jejich království zvaného pokojíček, natrefila jsem na skvělou věc. Nemůžu si to nechat pro sebe, prostě se s vámi musím podělit o ten super nápad, který někdo zrealizoval a dovedl tak dětské stavění domácích stanů a domečků k dokonalosti. Sice odpadá kreativita stavby, všemožné kusy nábytku, dek a polštářů zůstávají na svých místech, nicméně prostor kam se zachumlat, schovat či si v rámci bujné fantazije zadovádět zůstává.

stylized-family-portraits-with-a-teepee-by-Hawaii-film-photographer-Alisa-Greig

Je tady totiž týpí! Jenže ne ledajaké… Můžete si vybrat velikost podle možností bytu a věku svých ratolestí. Můžete si dokonce vybrat i látku, ze které ta paráda bude ušitá. Holčičky i kluci mají možnost volby barvy a vzoru podle záměru jejich nového náhradního bydlení. Tam můžou mít svou loď a vydat se na plavbu přes oceán v barvách modrobílého námořníka, nebo snít svůj sen pod hvězdami s hlavou na stylovém a do barvy padnoucím polštářku, či si zalehnout pod modrou oblohu a pozorovat pasoucí se zvířátka na stěnách svého vigvamu.

8f2459cd4891d69cd4dae18fa5e01edb

Tenhle mobilní příbytek se dá snadno rozložit a následně složit do vaku a odcestovat s ním kam je libo, na trávu na noční prázdninové dobrodružné přespání, či na terasu domu pro slabší povahy, co chtějí mít jistotu maminky na dosah. Nebo si  prostě jen do něj v pokojíčku pozvat pár svých mini přátel na čaj o páté. Případně z něj udělat hotel pro svou partu plyšáků, kteří jistě takový neotřelý komfort ocení. Večer si tam s baterkou tajně číst svůj první obrázkový román může být taky skvělá věc.

c9f8d85d1fb68481463deabc61d0a68d

A kdo že tu krásu tvoří? Zlaté české ručičky, jak jinak. Našla jsem hned čtyři hlavní hráče, vlastně hráčky. Happy Teepee, Elen living, Vigvam Design a AliBaba AB. Udělají co vám na očích uvidí:-) Tedy ne doslova, ale vyhoví vašim požadavkům na velikost, podlážku upraví i na venkovní užití, dozdobí fáborkami, polštářky pro maximální pohodlí malých obyvatel, i vyprat tu krásu v pračce můžete.

150

Co víc si přát, než si tam pak zalézt se svými malými dobrodruhy a zazpívat píseň: “..mám malý stan, mně na nohy táhne, snad ze všech stran”. A doufat, že vás tam nechají alespoň na chvíli s nimi připomenout si, jaké to bylo báječné být malý. Kreativní pokojíček s nevšedními kousky totiž nejen bezvadně podpoří fantazii dětí, ale zároveň jim rozvine estetické vnímání prostoru kolem nich, který si jednou věřím ponesou do svých životů dál a budou podle něj tvořit své vlastní zázemí a své bydlení.

Takže heslo léta zní: Kdo má týpí, ten bydlí!