Dnes to o módě moc nebude, čtenáři prominou. Větší děti a dospěláci třeba ocení. Přináším totiž tip na prázdniny, na dárek za vysvědčení, k narozeninám, či jen tak pro dobrou zábavu. Testováno na vlastních dětech.

87d06259-2e99-47f6-b9c1-ca2febd7c01d

Skóre: malá dcera trochu rozladěná (malé děti doporučuji nebrat), syn první třída po překonaném prvopočátečním mírném strachu polapen vzrušením a následně uchvácen zkoumáním a hledáním. V závěru zcela stržen spontánní radostí z výsledku společné usilovné práce všech členů rodiny. A o čem, že je tedy řeč? Co tady naznačuji a kam mířím? Do takové malé adrenalinové akce zvané Lost Rooms (www.lostrooms.cz). Je to malilinkatá verze pevnosti Boyard, kterou jsem kdysi kdesi zahlédla na obrazovce, jenže tady vám, ani vašim potomkům žádné reálné nebezpečí nehrozí. Tady si jen trochu zavaříte mozkové závity a to nám dospělým ani našim, lépe školním dítkám, jistě neublíží.

V Lost Roomu uvařit divotvorný lektvar nevyčerpatelného štěstí dokáže jen ta nejmocnější čarodějnice. Jenže ona je lstivá, nechce nic prozradit, klade do cesty různé překážky. Pouhé indície vedou krůček po krůčku ke zdárnému konci. Když se vám vůbec podaří dostat z temné jeskyně do jejíhou doupěte, můžete si gratulovat, že vás někdo možná najde a vy tu legraci, za kterou si jěště zaplatíte, vůbec ve zdraví přežijete. Kdepak, přeháním. Není to tak horké, jak to zní.

copy(1)-201407_oz_07

Logické myšlení, intuice, bystrost, rychlost, spolupráce, to vše vám pomůže a požene vás do časově omezeného cíle. A děti jsou báječně kreativní, intuitivní a jsou mnohdy větší oporou, než by dospělý čekal. Takže si pro jistotu nějaké s sebou vemte, třeba půjčte od souseda, aby jste tam nezůstali na věky, ámen. A koho tahle rodinná či přátelská dvouhodinka s čarodějnicí nestmelí, neutuží vztahy a nepobaví, tak si může najít jiné téma, kterých je tam celkem k mání devět.

Míst a místností, kde se můžete vzájemně překonávat, je taky devět a jsou na různých adresách Prahy. Jen je třeba volit tématicky okruhy pro správnou věkovou kategorii či smýšlení daného jedince. Někoho zaujme téma „Za hranicemi vědy“, druhého zase hra na advokáta či lupiče umění z Národního muzea, nebo zvedne seběvědomí při odvrácení katastrofických následků ve hře „Velký třesk“. Koumesové se mohou vžít do role vědce, který dokáže existenci paralerního světa. Nuda není ani být na krátko zločincem v muzeu a toužit po úniku ze spárů policejních agentů. Je to taková reálná verze počítačové hry, kterou dnes mastí děti různého věku i pohlaví a dospělí jim jsou v patách a mnohdy se cítí trapně, že pokulhávají svými výsledky za výjimečnými schopnostmi svých ratolestí.

original_Marian-Parsons-Halloween-witch-costume-beauty1_3x4.jpg.rend.hgtvcom.1280.1707

Tak lepší, než sedět doma na židli a obzvláště o prázdninách, je zažít akci se zdravou dávkou adrenalinu na živo. A nejspíš se přidají i maminky, které jsou často počítačových hrátek svých dítek díky bohu ušetřeny a když už nic jiného, budou alespoň vytvářet psychický support pro své blízké po dobu hry a utěšovat frustrované hráče. Zúročí lety vypilované schopnosti dělat více věcí najednou, mnohdy z nemožného pod tlakem malých milých udělat možné, najít řešení zdánlivě neřešitelného.

Nutno podotknout, že po prvních 15 minutách v uzavřené a chladné místnosti s kameny na zdech ala jeskyně a se zámkem na dveřích jsem proklínala manžela, co to přichystal rodině za zvrhlou zábavu. Nicméně po chvíli zuření a chlácholení dětí, že to je „jen hra“, jsem zcela propadla realné atmosféře prostředí a hře samotné, začali jsme si vzájemně nahrávat a stmelili se v jeden tým, který skvěle zafungoval. Nakonec jsem já byla se vší skromností nejúspěšnější hráč a čas neskutečně rychle utekl, obavy se rozptýlily a děti přestaly kňourat a ve finále jsme se natolik pobavili, že můj syn chtěl ihned pokračovat ve vedlejší místnosti hrou na jiné a mnohem obtížnější téma.

il_fullxfull.675934180_fwyo

Nedoporučuji osobám se známkami klaustrofobie, doporučuji svetřík pro “ zmrzliny“ a dobrou náladu za každých okolností. No a aby můj článek byl alespoň na závěr věrný svému tématickému zaměření, dolaďte svůj outfit pro větší autenticitu prožitku doplňky, které jsou volně na místě k dispozici. My se vyfikli do čarodějnických klobouků ala Harry Potter a moc nám to všem seklo.

Tak ať ten zážitek nesekne s vámi, přeji všem odvážným!