Sníte už od dětství, že se přestěhujete na Floridu a budete si celé dny užívat slunce, oceánu a koktejlů? Život v zahraničí s sebou přináší i mnohá negativa, bohužel.

To první je hned nasnadě – jste daleko od rodiny. Možná si s blízkými zrovna dvakrát nerozumíte, ale pokud ano (a i přesto), budou vám chybět. Máma slaví 60. narozeniny? Zaměstnavatel vám nedal volno, případně nemáte dost financí na to, odcestovat na otočku do rodné země. Kamarádi postují na sociální sítě fotky z pátečního večera, sešla se celá středoškolská parta a vyrazili do letního kina, potom se s lahví bílého usadili v parku a odcházeli za svítání. Můžete být mrzutí, nikdo vám v tom nebrání, ale musíte taky pochopit, že rozhodnutí odstěhovat se do zahraničí jste udělali sami a že to není jenom o pozlátku.

cestovatelka

„Kupte si last-minute letenku, odcestujte hodně daleko a už se nevracejte,“ lákají motivační plakáty na dobrodružství snů. Pokud vaše práce nestojí za nic, vyhlídky v zemi rodné taky moc ne a nevíte, co dál, vidina lepšího života v zahraničí se může zdát lákavá. V mnoha případech taky je, získáte lépe placenou práci, hezčí bydliště, spoustu zajímavých akcí, na které vyrazit. Nebudou vám pak ale chybět ty obyčejné podvečery u levného piva s dlouholetými kamarády?

Jste daleko, daleko, daleko

Vzdálenost se bude prolínat celým vaším životem. Co když někdo z vaší rodiny nebo přátel těžce onemocní? Telefonáty a zprávy sice můžou potěšit, to, co ale daný člověk v takovou chvíli potřebuje, je obejmout a vyplakat se na rameni blízkého. Život daleko od rodiny s sebou přináší neustálý pocit viny. Není mým prarodičům líto, že s nimi nemůžu trávit tolik času? A co rodičům? Je, ale neřeknou vám to. Podporují vás ve vašem novém životě a věří, že jste doopravdy šťastni.

Budete se cítit osamělí. Pokud nepatříte zrovna k lidem, kterým na mezilidských vztazích nezáleží, začnou vám chybět staří přátelé. Samozřejmě, že poznáte spoustu nových lidí, ale vytvořit si blízký vztah dá zabrat, může to trvat až několik let a rozhodně je to těžší, než když jste byli nadšenými studenty na vysoké škole. Záleží, do jaké země vyrazíte, ale pokud místní zrovna neskáčou radostí z nových přistěhovalců, nové vztahy budete navazovat jen těžko. A jakmile si vytvoříte nová přátelství, ta stará vám stejně nikdy chybět nepřestanou.

lake-407258_1920

Kde domov můj?

Ve chvíli, kdy se rozhodnete začít žít v zahraničí, se budete sami sebe ptát – kam vlastně patřím? Při životě v nové zemi se snažíte zapadnout, co nejlépe umíte, respektovat místní tradice a zvyky, žít jako ostatní. Jenže přistěhovali jste se odjinud, nenarodili jste se v této zemi a tak nikdy nezapadnete na sto procent, vždy tomu bude něco chybět. Myslíte si, že při návratu na pár týdnů domů to bude lepší?

Vůbec ne. Budete si připadat, jako že jste domov opustili hrozně dávno a zvykli si na život v zahraničí natolik, že vám ten starý už nic moc neříká. A pokud si to nemyslíte vy, pohledy či názory vašich blízkých vám to prozradí.

friends-749571_1920

Zkouška vztahů

Jestli se opravdu rozhodnete žít v zahraničí, počítejte s tím, že ne všechna přátelství takové odloučení vydrží. Můžete to brát jako zkoušku, ale i ty nejpevnější vztahy dostanou zabrat, pokud k nim nepatří posezení u vína či společná večeře alespoň jednou za dva měsíce. Sociální sítě jsou skvělým pomocníkem právě pro ty, co žijí daleko od svého rodiště. Nikdy ale plně nenahradí lidský kontakt a nepřenesou vtipy, vykládané nad odpoledním šálkem kávy. Sdílené fotografie skupiny přátel, na které vy sami chybíte, navíc značně přispějí k vaší osamělosti.

Neberte to špatně, život v zahraničí je úžasnou příležitostí, která vám dá hodně. Možná si budete vydělávat dost peněz na to, abyste rodinu navštěvovali často a nechyběli u žádné velké události. Musíte ale počítat s tím, že to může být i úplně naopak. Všechny ty motivační citáty, dobrodružné filmy, úspěšní lidé, vás nabádají, abyste se nebáli a vyrazili. Je třeba ale počítat s tím, že všechno má svá negativa a je jen na vás, jestli jste schopni je překousnout anebo ne.

Foto: Pixabay