Po probuzení hned saháte po svém chytrém telefonu a kontrolujete, co se během vašeho spánku odehrálo na sociálních sítích? Jste nervózní, když se vám mobil uprostřed dne vybije a vy jste tak mimo příjem? Je čas se odpojit.

Móda chytrých telefonů je neodbytnou součástí našeho života. Jsou skvělými pomocníky a zejména při cestování oceníte všechny skryté funkce, kterými váš smartphone oplývá. To, že můžete z jednoho konce světa telefonovat přes Skype své rodině zadarmo jen za použití techniky, je jeden z největších zázraků dnešního světa. Je to ale jako s ohněm, váš telefon je skvělý služebník, ale velmi zlý pán. Pokud jste se jím nechali ovládnout a nemůžete bez něj žít, měli byste to naopak zkusit vydržet chvíli v offline světě.

nature-471179_1920

Nabízí se například sedmidenní offline detox. Co vy na to?

1. den – Vypněte všechna upozornění. Nebudou vám přicházet oznámení o zprávě na messengeru, instagramové „lajky“ nezaplaví vaši obrazovku a vám zůstane o důvod méně, proč se natáhnout k mobilu, když najednou neuslyšíte nebo neuvidíte notifikace.

2. den – Zrušte sledování Facebookových stránek a odebírání e-mailů, které vás nijak neobohacují. Čím méně se toho ve vašem newsfeedu bude objevovat, tím nudnější se najednou sociální sítě stanou. Nebudete tak muset neustále kontrolovat, co se stalo nového.

3. den – Běžte na večeři a nechte telefon doma. Rozbušilo se vám při tom pomyšlení srdce? Přesně proto musíte tento krok vyzkoušet a užít si rande bez kontrolování příchozích zpráv a focení instajídla ze všech možných úhlů.

4. den – Vymažte aplikace, které nepoužíváte. Ať už jsou to zprávy, které otevřete jen jednou za čas, abyste si nepřipadali úplně mimo, anebo Twitter, který jste pořád tak docela nepochopili. Vymažte to, nezahlcujte svůj telefon zbytečnostmi.

5. den – Neprohlížejte si sociální sítě a nesdílejte nic po 18. hodině. Práce skončila a zábavu si můžete najít jinou. Přečtěte si dlouho odkládané knížky, vezměte do ruky tužku a papír anebo oblíbené omalovánky pro dospělé.

6. den – Užijte si přítomný moment a nesdílejte ho na Instagram. Nadechněte se, rozhlédněte se kolem sebe a užijte si tu chvíli. Ne všechno je třeba dokumentovat i pro zbytek světa, některé momenty je třeba, abyste si vychutnali sami, bez technologií.

7. den – Vymažte návykové aplikace. Pokud nedáte ani ránu bez Facebooku, i když víte, že vám nic nepřináší, je na čase se ho zbavit. Můžete ho pořád používat na počítači, pokud ale nebude ve vašem telefonu, strávíte na něm mnohem méně času, který můžete využít pro více obohacující aktivity.

forest-682003_1280

Nemusíte začít žít v jeskyni anebo úplně ignorovat, co se ve světě sociálních médií děje. Neustálá kontrola každou minutu ale nepřispívá ničemu dobrému. Chystáte se na večeři s přáteli? Vyzkoušejte následující tip – položte všechny telefony do středu stolu, displejem dolů. První z vás, kdo se natáhne po svém telefonu, bude platit celou rundu. Dobrý nápad, ne?

offline-525700_1280

Naplánujte si pravidelné offline procházky, vyrazte do přírody bez telefonu a bez nutnosti vše dokumentovat. Váš Snapchat počká, nakrmit ho můžete jindy. Jakmile zvládnete kontrolovat svou aktivitu na telefonu, máte vyhráno. Využívejte ho pro ty věci, pro které je vám užitečný a neubírá drahocenný čas.

Foto: Pixabay