Lenoši nejsou jen prokrastinátoři. Naopak, znají tajemství, jak udělat více věcí najednou a ještě k tomu jednoduše.

Slovo lenost si obvykle spojujeme s roztomilým zvířátkem, lenochodem. S někým, kdo není rychlý. S člověkem, který vypadá, že nemá absolutně žádný zájem na chodu světa a funguje pouze ve své vlastní časové zóně.

Někdy je ale lenost pouze výsledkem přepracování a znakem, že je čas na relax. Cítíte se provinile, když si užíváte svých extra deset minut v posteli, absolutním nicneděláním? Nemusíte. Tlačítko na odložení budíku nebylo vynalezené jen tak pro nic za nic.

To, že jste na plný úvazek lenochy, nemusí být nic špatného. Je ostatně několik důvodů, proč jsou lenoši na tom vlastně dobře.

1.       Jsou odpočinutí

Definici povaleč si do životopisu asi nedáte, přináší ale několik zdravotních benefitů. Apatičtí lidé málokdy stráví celou noc nad projekty a obětují jim spánek, raději odejdou do postele a přivstanou si ráno. Cení si pohodlnosti. Proč by měli opouštět kancelář během polední pauzy a kupovat si oběd, když si můžou přinést svůj vlastní?

sloth-731297_1920

2.       Jsou mistři multitaskingu

Lenoši vždycky zvládnou více než jednu věc naráz. Jsou skvělí v multitaskingu a obvykle se jim podaří zabít dvě mouchy jednou ranou. Líní lidé většinou dokončí těžké úkoly jako první, zbyde jim pak totiž více času na odpočinek.

3.       Neúčastní se dramatizování

Lenoši jsou příliš zaměstnaní svým lenošením, než aby se účastnili pomlouvání, hádek, lelkování v kuchyni, dlouhých konverzací a „starání se“ o kolegy. Raději dokončí práci a jdou domů, kde mohou pokračovat ve své oblíbené lenosti. Neničí nikomu život a sami jsou díky tomu v klidu.

4.       Jsou maximálně efektivní

Progres nevytváří ranní ptáčata, nýbrž lenoši, kteří jsou schopni najít nejjednodušší cestu, jak něco dokončit. Lenoši jsou metodičtí, využívají svůj čas k dělání potřebných věcí. Apatičtí lidé překypují produktivitou, která vede k mnohem větší efektivitě.

stopwatch-259303_1920

Bill Gates se jednou nechal slyšet, že by najal líného člověka, aby udělal těžkou práci, protože lenoch vždy najde jednoduchý způsob, jak dospět k cíli. Není žádná ostuda dokončit úkol rychle, pokud je udělaný dobře. Těžká cesta a lehká cesta mají jednu společnou věc, na jejich konci je úkol hotový.

5.       Jsou optimističtí prokrastinátoři

Tím, že nechávají úkoly na poslední chvíli, jsou si vědomi kritičnosti každého úkolu a při jeho plnění se tak věnují pouze nejdůležitějším detailům. Pokud by lenost a pocit naléhavosti nikdy nepřišli do konfliktu, pořád bychom do práce či školy chodili pěšky, místo, abychom využívali vlakové či automobilové dopravy. Stroje, které nám usnadňují práci, byly v podstatě vynalezeny lenochy.

star-208407_1920

Ben Franklin jednou řekl: „Jsem ten nejlínější člověk na světě, vynalezl jsem všechny tyto věci, jen abych zachránil sám sebe od dřiny.“

Někdy být líným znamená zároveň být velmi perspektivní. Nezatracujte proto všechny lenochy, jen proto, že nevstávají v sedm ráno jako vy. A pokud do říše lenochů patříte, můžete si oddechnout. Neděláte nic špatně.

Zdroj: The Daily Positive, Pixabay