Chorvatsko měníte za větší exotiku? Naplánovali jste si cestu do Japonska a nemůžete se dočkat? Tak si napřed zjistěte, jak se v zemi vůbec chovat.

Při každém cestování je dobré si zjistit, jaké jsou hlavní kulturní rozdíly mezi vaší destinací a domovem. V případě Japonska je to důležité dvojnásob, jelikož zvyky této země se liší téměř od všech ostatních států světa.

1.       Mějte s sebou dostatek hotovosti

Začínáme u toho jednoduššího. Ačkoliv to příliš nedává smysl, v Japonsku není moc zvykem platit kreditní kartou a většina míst tak přijímá pouze hotovost, a to zejména, když cestujete mimo Tokio. Lepší je být připraven, vyberte si nebo vyměňte dostatečně velký obnos, abyste se vyhnuli nepříjemnostem.

2.       Oblečte si své nejlepší ponožky a mějte čistá chodidla

Na většině míst v Japonsku budete požádáni, abyste se vyzuli, než vejdete dovnitř. Zahoďte proto staré ponožky s ventilační dírou a snažte se své nohy udržovat čisté a bez zápachu, jakkoliv to při cestování může být náročné.

japonsko2

3.       V tramvaji a metru cestujte v tichosti

Pro obyvatele ostatních států se tento zvyk může zdát celkem šokující, ale metro v Tokiu je tím nejvíce zalidněným a zároveň nejtišším místem na světě. Odložte své telefonní konverzace na jinou dobu a místo hlasité konverzace se spolucestujícím se raději rozhlížejte kolem.

4.       Kupte si JR Pass

JR Pass je časově neomezená vlaková jízdenka, která se vám obzvlášť vyplatí, pokud cestujete mimo Tokio. Důležité je vědět, že tuto jízdenku si můžete pořídit pouze mimo Japonsko, takže si své cesty naplánujte dopředu.

japonsko4

5.       Nedávejte dýško

V Japonsku je nechávání dýšek nezdvořilé a v některých situacích může být bráno i jako nerespektující chování. Pokud jste tedy vděčni za služby, které vám někdo poskytl, je lepší mu koupit dárek.

6.       Vždy s sebou noste dárek

Dýška ne, dárky ano. Pokud jste pozváni k někomu domů na večeři nebo jdete na kávu s novými známými, vždy s sebou mějte dárek na vyjádření své vděčnosti. Předávejte a přebírejte dárky oběma rukama.

7.       Schovejte svá tetování v lázních

Onsen, tedy japonské horké prameny, nejde dohromady s vaším tetováním. Tetování jsou v japonské kultuře vnímána velmi negativně a jsou spojována s kriminálními gangy. Z tohoto důvodů vás spousta Onsenů nepustí dovnitř, pokud máte tetování, které nemůžete skrýt pod plaveckým úborem.

japonsko1

8.       Žádné objímání a líbání na veřejnosti

Za další drzý západní zvyk považují Japonci veřejnou demonstraci své náklonnosti k partnerovi či jen kamarádovi. Snažte se proto vyhnout polibkům i objímání na veřejnosti, a to zejména, pokud cestujete v menších a tradičnějších oblastech.

9.       Naučte se pár slov v japonštině

Japonština je velmi obtížný jazyk pro lidi ze západu, ale pár slovíček vám může pomoci v nejrůznějších situacích, snažte se je proto naučit. Jen málo lidí v Japonsku mluví druhým jazykem, základy konverzace vás tak ve spoustě případech zachrání.

10.   Otevřete svou mysl a chutě

Japonská kuchyně obsahuje mnohem více než sushi, které samotné má tolik různých druhů a příchutí, že je nestihnete během jednoho výletu ochutnat. Pokud cestujete rádi za jídlem, Japonsko je vaše země a jen těžko ji budete opouštět.

japonsko

Při cestování je důležité brát v potaz kulturní zvyky země, do které vyrážíme. Respekt a pokora jdou ruku v ruce s hlavní myšlenkou kulturního cestování. Snažte se proto dodržet všechna pravidla, abyste si užili skvělý výlet do zajímavé země.

Foto: Pixabay