Buddhističtí mniši toho neví moc o svalech, zato spoustu o dlouhém životě bez stresu. Jedno z jejich tajemství zní: pijte matcha zelený čaj.

Asi neexistuje „slavnější“ nápoj v současnosti, než je matcha zelený čaj. Pokud jste mu ještě nepropadli, nastal váš čas. Ačkoliv lidé pili zelený čaj v Číně před více než tisíci lety, stal se důležitou součástí japonské kultury a Japonci ho pojmenovali matcha čaj. Zen buddhisté ho začali pít, aby zůstali soustředění při dlouhých hodinách meditací.

Japonské čajové listy vyrůstají ve stínu, aby se zvýšil jejich obsah chlorofylu. Tyto listy jsou poté ručně posbírány, dušeny v páře, usušeny a namlety na jemný zelený prášek. Historie a kultivace tohoto čaje je určitě zajímavá, co je ale důležitější pro zdravotní nadšence, je jeho antioxidační obsah. Jeden hrnek zeleného čaje matcha má tolik antioxidantů jako deset hrnků obyčejného čaje. A jaké jsou další důvody, proč byste fenoménu matcha měli propadnout také?

matcha1

1.       Prevence rakoviny

Zelený čaj obsahuje silné antioxidanty, které vyhledávají nebezpečné volné radikály v těle a pomáhá předcházet rakovině. Výzkum University of Colorado potvrzuje, že jeden šálek matcha čaje má 137 krát větší obsah antioxidantů než obyčejný šálek čaje.

2.       Zpomaluje stárnutí

Jedno z míst, kde se lidé dožívají nejvyššího věku na světě, je Okinawa v Japonsku. Dlouhověkost tamních obyvatel je přímo úměrná jejich pravidelné konzumaci matcha zeleného čaje. Matcha čaj je v Japonsku dlouhou dobu známý lék na záněty, okysličení a stárnutí. Teď se to dozvídá zbytek světa.

matcha

3.       Snižuje hladinu cholesterolu

Podle studie, uveřejněné v American Journal of Clinical Nutrition, vede konzumace zeleného čaje matcha k výraznému snižování cholesterolu v těle.

4.       Přispívá k hubnutí

Chcete zhubnout a pořád to nejde? Vyzkoušejte moc zeleného čaje matcha, jelikož jeho konzumace zvyšuje termogenezi těla (stupeň těla pro spalování kalorií) z 8 procent až na 35-40 procent denně. Další studie prokázala, že konzumace zeleného čaje matcha vedla až k o 25 procent rychlejšímu spalování během cvičení.

5.       Detoxikuje

Jak už bylo zmíněno, listy matcha čaje vyrůstají ve stínu, jsou proto bohatější na chlorofyl než jiné zelené čaje. Chlorofyl napomáhá detoxifikovat tělo, čistí je od toxinů, nebezpečných kovů, jedů a dalších nepříznivých látek.

matcha2

6.       Zlepšuje mysl

Matcha zelený čaj obsahuje až pětkrát více L-Theaninu než obyčejný zelený čaj. L-Theanine napomáhá k zlepšování alfa vlnové aktivity mozku. Stres zvyšuje aktivitu beta vln, alfa vlny naopak napomáhají k uvolňování stresu, zvyšování relaxace a snižování krevního tlaku.

7.       Zvyšuje energii

Vyzkoušejte šálek matcha čaje jako povzbuzení v odpoledni anebo pokaždé, když potřebujete extra soustředění. Matcha zelený čaj je ideální náhradou kávy, protože přináší zvýšení energie bez hlavobolu, který vám může konzumace kávy způsobit.

Zamiřte do obchodu pro organický matcha čaj, jelikož takový bude zbavený všech hnojiv, herbicidů či pesticidů. Nepřidávejte prášek matcha čaje do vařící vody, chutnal by pak jako tráva. Nechte vodu uvařit a počkejte pět minut, než ji přidáte do matcha čaje.

Bude možná chvíli trvat, než si na zvláštní chuť matcha čaje zvyknete. Dejte mu ale šanci a nebudete litovat.

Zdroj: Body Building, Pixabay