Dejte Polsku šanci a vyrazte na víkendový výlet do hlavního města Varšavy. Objevte místní kávovou kulturu a uvidíte, jak dokáže náš velký soused překvapit.

Polsko je zemí, která ač se to možná nezdá, rozhodně není nudná. Díky svému sousedství s Baltským mořem, Německem, Ukrajinou a námi je směskou různých vlivů z těchto oblastí a vybírá si z nich to nejlepší.

Varšava je pulzující metropole s více než 1,7 miliony obyvatel. Nabízí ideální výlet na prodloužený víkend a destinaci pro milovníky kávy, kteří hledají něco nového. Hlavní město Polska nabízí jak tradiční, tak moderní kavárny společně s lokálními pražírnami, jež rozjasňují život turistům i místním.

Průvodce varšavskými kavárnami

Java Coffee je nejdéle fungující pražírnou kávy ve Varšavě, která si vydobyla pověst hledáním té nejlepší arabicy a nabízející její nejlepší směsi. Kofi Brand je další z řady místních pražíren, situovaná v prostorech bývalé Soho továrny. Jsou velmi sdílní, co se týče svých znalostí, a rádi je předávají dál, aby podporovali rozrůstající se varšavskou komunitu baristů. Organizují otevřené události a soutěže a pomáhají z Varšavy dělat moderní město kávy. Kromě těchto dvou pionýrů ve světě moderní varšavské kávy ale existují další kavárny a pražírny, jež stojí za návštěvu.

coffee-983955_1920

Filtry Café

Malá a útulná kavárna Filtry Café, umístěna ve staré části Ochotského distriktu, je nejstarší kavárnou nabízející speciální druhy kávy ve Varšavě. Je to také první místo ve Varšavě, které nabízelo kávu připravovanou i jinými způsoby než jako espresso. Internetové recenze si pochvalují chuť kávy i širokou nabídku čajů.

Relaks

Příjemné a přátelské místo, kde se budete cítit jako doma. To přesně je kavárna Relaks, kde navíc dostanete šálek vynikající kávy. Dříve se zde nacházela opravna kol a nápad přijít s prvním cyklo-kávovým obchodem v Polsku tak na sebe nedal dlouho čekat. Opravování kol sice brzo ztroskotalo, Relaks je ale stále velice útulnou cyklo-kavárnou. Zajímavé plakáty na stěnách pocházejí od místních umělců, Relaks tak proto patří k těm, jež kromě kavárenské scény podporují i tu varšavskou uměleckou.

coffee-1308380_1920

Ministerstwo Kawy

Když je to ministerstvo, tak přece musí ovládat umění kávy na jedničku. Tato kavárna je roztomilým místem s obrovskými okny, krásnými dřevěnými stoly a spoustou magazínů, kterými můžete listovat při usrkávání vynikajícího moku. Kavárna se nachází v populárním sousedství Zbawiciela. Ministerstwo Kawy jednoduše žije kávou a její majitelé se snaží nabízet co nejvíce fair-trade káv, co to jde.

Emesen

Kouzelná kavárna uvnitř muzea moderního umění je múzou pro umělce. Krásné místo spojuje kavárnu s knihkupectvím. Majitelé Emesen si dali za cíl představovat každý týden nové kávy a pražírny, můžete tak pokaždé ochutnat něco jiného.

Moko

Tato kavárna je pravděpodobně tou nejmenší v celé Varšavě, nacpaná v prostoru o pouhých 15 metrech čtverečních. Malý prostor ale neubírá nic na její kráse a schopnostech, vychutnat si proto můžete nejrůznější druhy kávy a vynikající dezerty. Dělají si dokonce své vlastní cold brew, které tvoří vynikající volbu pro horké letní dny. Objevte malou kavárnu jen kousek od Królikarnia parku.

cappuccino-1149061_1280

Secret Life Café

V srdci Żoliborz, čtvrti plné nádherné architektury a nadšených lidí, vás čeká tajemná kavárna. Čekat můžete černou kočku, líně se rozvalující na parapetu, anebo přilehající zahradu, která tvoří skvělé místo pro letní hrátky s dětmi. Pokud míříte do divadla, zastavte se v blízké kavárně Secret Life Café a vychutnejte si vynikající espresso.

Varšava není jen nudným úřednickým městem anebo přestupní stanicí. Pokud milujete kávu a chcete objevit netradiční destinace, kde se připravuje, zamiřte do Polska a nechte se překvapit.

Foto: Pixabay