Prozkoumali jste Řím a přemýšlíte, kam vyrazit v Itálii dál? Půjčte si auto a vyrazte k moři.

Amalfské pobřeží je považováno za jeden z největších italských pokladů. Tyrkysové moře, pastelové domy v pobřežních městečkách, luxusní zahrady a obrovské pole pokryté zelení. UNESCO oblast popisuje jako „význačný příklad středomořské krajiny s výjimečnými kulturními a přírodními hodnotami“ a zapsalo Amalfské pobřeží na list Světového dědictví v roce 1997.

Costiera Amalfitana je nejkouzelnější a nejnavštěvovanější oblastí Kampánie v jižní části Sorrentského poloostrova. Kromě překrásných pláží a pobřežních kopců nezapomeňte ochutnat zdejší ledově studené víno z vinic na úbočí Vesuvu.

amalfi-1031876_1920

Nedaleké Salerno bylo dočasně hlavním městem normanského království. Salerno je navíc nejvýhodnějším přístupovým bodem pro start vašeho cestování. Odbočte do Vietri sul Mare, vesnice známé pro svou keramiku a dechberoucí výhledy na dramatické pobřeží. Pokračujte po cestě, až narazíte na Ravello.

Ravello je považováno za jedno z nejromantičtějších a nejkrásnějších malých měst v jižní Itálii. Posazené na strmém, terasovitém svahu, blíže k nebi než k moři, jedná se o místo požehnané bujnými zahradami, tichými zákoutími a výškou, která nabízí nezapomenutelný výhled na azurové pobřeží pod vámi. Město se navíc pyšní katedrálou z 11. století a památkou Villa Rufolo, což je jedna z vil, která město proslavila.

italian-coastline-725680_1920

Hlavním centrem, podle kterého je pobřeží pojmenováno, je malé přímořské městečko Amalfi. Amalfi patřilo do čtveřice nejvýznamnějších námořních republik, společně s Benátkami, Pisou a Janovem. Dnes se město pyšní dokonalým pobřežním umístěním, spoustou kaváren a mírným klimatem, jenž z něj dělají populární destinaci, připravte se proto na vyšší ceny.

Ústřední pýchou města je katedrála Sant’Andrea, dóm z počátku 13. století s arabsko-byzantsko-normanskými prvky a krásnou barevnou fasádou. Katedrála byla v 19. století znovu přestavěna. Vedle ní leží Chiostro del Paradiso, nebo-li rajský klášter, jehož románskou zasmušilost oživují arabské prvky v klikatých sloupech.

Pokud chcete uniknout ruchu města, vyrazte na túru do okolních hor. Oblíbená cesta vede podél Valle dei Mulini, příkré jednostranné rokle, obklopené zničenými vodními mlýny, jenž se dříve užívaly k výrobě papíru, díky čemuž bylo město Amalfi známé. Museo della Carta představuje historii tohoto průmyslu.

amalfi-coast-57265_640

Vyrazte na západ od Amalfi a užijte si nádhernou cestu přes horské serpentýny. Zastavte u Vallone di Furore, jedné z nejzajímavějších pobřežních roklí a posléze se vydejte do vesnic Praiano a Positano. Scénické a majestátní vesničky jsou krásným příkladem pobřežních obydlí. Odsud už můžete pokračovat do Sorrentta, populárního turistického resortu. Po cestě se pokochejte výhledy na pohoří Monti Lattari.

Porost Amalfského pobřeží tvoří kaštanové lesy, cypřiše, cedry a neprostupné křoviny macchií. Velké části lesa byly vykáceny, aby udělaly prostor pro pěstování citrusů, ořechů a vína. Zdejší teploty poskytují vhodné podmínky pro ještěrky, vyhřívající se na kamenech. Pozor si dávejte i na užovky, jedovaté zmije a v některých místech i na štíry.

italy-410191_1920

Cesty podél Amalfského pobřeží jsou známé svým vinutím, úzkým rozpětím a náročností. Přidejte k tomu otevřené výhledy a rozčilené italské řidiče, jejichž temperament se v autě zdvojnásobí, a získáte jednu z nejvíce vzrušujících cestovních zážitků, kterých se vám v Evropě může dostat. Místní doporučují vyrazit na roadtrip podél Amalfského pobřeží od půlky září do října anebo v květnu, kdy jsou cesty méně zahuštěné a nebrázdí je turistické autobusy.

Domluvte se s partou kamarádů, půjčte si auto a vyrazte na nezapomenutelný roadtrip napříč Itálií.

 

Foto: Pixabay