Všechny cesty vedou do Říma a jen málokomu se z něj chce vracet. Vyrazte prozkoumat kouzlo Itálie.

Nejlépe uděláte, pokud si objednáte hotel blízko Piazza Navona anebo Campo di Fiore. Obě oblasti jsou v centru Říma, blízko hlavních atrakcí, jsou bezpečné a kouzelné. Pokud dorazíte k večeru, odhoďte kufry na pokoj a vyrazte na obhlídku nočního Říma, v takovou chvíli je nejkrásnější! Posaďte se na Španělské schody, vhoďte minci do fontány di Trevi a vychutnejte si vynikající italské víno.

A co druhý den? Na snídani cappuccino a hurá do víru velkoměsta. Hned zkraje vyrazte na Forum Romanum. V dobách antického Říma sloužilo jako centrum veřejného dění ve městě i v říši. Forum Romanum je obdélné náměstí mezi pahorky Kapitol a Palatin, kterým prochází hlavní římská cesta Via Sacra, jenž spojuje pahorek kapitol se slavným Koloseem. Konaly se zde slavnosti, triumfální průvody, soudy, volby, i politická shromáždění a trhy.

řím1

Máte hotovo? Přejděte cestu a vydejte se do Kolosea. Římské koloseum, původně Flaviovský amfiteátr, je největší amfiteátr, který byl kdy v římské říši postaven. Ukroutíte si hlavu, jak se budete snažit vstřebat jeho velkolepost. Jedná se opravdu o jednu z nejmajestátnějších památek, které můžete vidět.

Po Koloseu si dejte pauzu na oběd. Jsou libo spaghetti carbonara anebo vynikající pizza? Jste v Itálii, na jídle nešetřete! Po obědě můžete pokračovat třeba k Pantheonu, starověkému kruhovému chrámu, který byl původně zasvěcený všem bohům a od roku 609 je zasvěcený Panně Marii mučedníků. Jedna z nejkrásnějších památek Říma vás uchvátí, Pantheon patří k nejvýznamnějším a nejzachovalejším antickým chrámům a stavbám vůbec. Stojí na Piazza della Rotonda ve čtvrti Pigna.

římmm

Prohlédnuto? Pokračujte k fontáně di Trevi, pokud jste to nestihli dříve. Jedná se o největší barokní fontánu ve městě a je spojena s legendou. Pokud do fontány hodíte minci, znamená to, že se do Říma jednoho dne znovu vrátíte. Musíte ale být k fontáně obráceni zády a minci přehodit přes rameno.

Chce to pauzu, že? Zasloužíte si zmrzlinu! Ta italská je vynikající, gelato poblíž Piazza Navona vám učaruje. Jakmile si ho vychutnáte, zamiřte k řece Tibeře, u které navštivte Židovské ghetto.

řím

Nevynechejte ani kouzelnou čtvrť Trastevere. Naláká vás na fantastické restaurace s vynikající kuchyní, až nebudete věřit vlastním očím a chuťovým pohárkům. Zakousněte se do některého z omamných pokrmů a odpočiňte si na další den plný turistiky. Čeká vás totiž Vatikán!

Tato enkláva uprostřed Říma má pouhých 800 obyvatel a rozlohu kolem 44 hektarů. Vatikán je nejmenší stát na světě a jeho území je z větší části obehnáno historickou hradbou a tvoří je hlavně zahrady, kostely a další budovy. Navštivte baziliku Svatého Petra a Sixtinskou kapli a nevynechejte vyhlídku z kupole, i přes dlouhé fronty. Krásný výhled vám bude odměnou.

římě

Jakmile máte hotovo, můžete se vrátit zpátky do centra. Ještě jste nestihli Španělské schody? Zamiřte k nim a projděte se ulicí Via Condotti, kouskem návrhářského nebe a rájem shopaholiků.

Řím se pyšní mnohem více památkami, pokud jste ale omezeni časem a nechcete příliš spěchat, užijte si vybrané destinace a nasajte italskou atmosféru. A jestli hodíte minci do fontány di Trevi, tak se do Říma určitě znovu vrátíte!

Foto: Pixabay