Bojujete s učením cizího jazyka? Nebo už umíte základy a chcete pokročit? Přečtěte si, jak na to.

Mluvit plynně cizím jazykem je ještě o krok výše nad klasickou konverzační úrovní. Znamená to nejen, že se dorozumíte, ale že dokážete jednoduše komunikovat ve všech slovesných časech a rozumět 99 % času.

To, že si dokážete objednat v Římě cappuccino v italštině, ještě neznamená, že mluvíte plynně italsky. Pokud ovládáte cizí jazyk dokonale, dokážete vyjádřit téměř jakýkoliv pocit bez větších potíží. Chcete to umět? Podívejte se na následujících 10 tipů, jak se naučit mluvit plynně v cizím jazyce!

1.       Naučte se co nejvíce před odjezdem do zahraničí

Tato rada se liší od většiny pomůcek, co najdete v cizojazyčných příručkách. Často se dozvíte, že se cizí jazyk přece naučíte až na místě. Omyl. Mnohem je lepší osvojit si základy před odjezdem, abyste v zahraničí mohli pouze pilovat vědomosti a snažili se dosáhnout té nejlepší konverzační úrovně. Pokud si to navíc můžete dovolit, určitě se zapište v zahraničí na jazykové kurzy – donutí vás to se soustředit na výuku jazyka naplno.

knowledge

2.       Ponořte se do toho naplno

Totální ponoření se do učení jazyka je klíčem k úspěchu. Čím více se do toho obujete, tím rychleji se cizí jazyk naučíte. Tím pádem si nejrychleji cizí jazyk osvojíte tak, že budete žít v zahraničí. Pokud to ovšem nejde, zkuste si ve svém okolí najít osoby, mluvící jazykem, který se chcete naučit. Pozvěte je na kávu, domluvte se, že vy budete na oplátku učit je češtinu. Možností je spousta.

3.       Bydlete s hostitelskou rodinou

Při dlouhodobém cestování nebo při studijním či pracovním pobytu v zahraničí zapomeňte na hostely a zamiřte k místním rodinám. Naučíte se tak požadovaný jazyk mnohem příjemnějším způsobem, než při vyučování a rychleji si ho osvojíte na konverzační úroveň. Navíc se naučíte věci, které by vám učitel určitě neřekl. Konverzace jako „Vážně ses líbal s touhle holkou minulý pátek?“ se v klasické třídě nedočkáte.

4.       Noste s sebou notes a slovníček

Přistěhujete se do hostitelské rodiny a čekáte, že cizí jazyk „tak nějak“ pochytíte? Takhle to ale už od vašich 7 let bohužel nefunguje. Mnohem rychleji se naučíte, pokud s sebou budete stále nosit notes a budete si zapisovat nová slovíčka a fráze, které si později zopakujete. Mít po ruce slovníček vám pomůže naučit se neznámá slovíčka rychleji, a kdo dnes nemá chytrý telefon s potřebnou aplikací!

knowledgee

5.      Používejte média v cizím jazyce

Sledujte televizní show, filmy, čtěte magazíny nebo blogy ve vašem cílovém jazyce a uvidíte, jak dobře vám to pomůže. Navíc se tímto způsobem naučíte spoustu užitečných věcí o kultuře dané země. Pusťte si film v cizím jazyce s cizojazyčnými titulky a zapisujte si slovíčka, která neznáte. Pochytíte tak mnohem více, než kdybyste jen poslouchali. Další krok ale samozřejmě bude už bez titulků.

Máte oblíbenou dětskou knížku? Kupte si ji v cizím jazyce! Příběh už znáte, a tak se můžete soustředit na novou slovní zásobu a skladbu vět.

6.      Snažte se, co nejvíce to jde

Pokud máte štěstí, že vám rodilí mluvčí chce pomoci naučit se jeho jazyk, dejte do toho maximální úsilí, abyste si zapamatovali vše, co vás učí (pomůže vám zmíněný notes). Pokud zapomenete, co vám říkali, jejich nadšení pro učení brzo opadne a to by byla obrovská škoda. Nikdo nechce učit líného studenta. Donuťte se konverzovat, ať už jste unavení, je osm ráno anebo prostě nemáte náladu. Pokračujte ve snažení!

knowled

7.      Najděte si přítele/přítelkyni, co mluví cizím jazykem

To není vtip! Teda trochu. Ale vážně! Pokud se vám poštěstí mít kolem sebe někoho, kdo vás má natolik rád, že bude sloužit jako váš kapesní slovníček, bude s vámi mluvit dlouhé hodiny a opravovat vaše chyby, máte skoro vyhráno.

8.      Nebojte se dělat chyby

Tohle byl můj největší problém při učení prvního cizího jazyka. Tak dlouho jsem se bála udělat chybu, že jsem raději vůbec nemluvila. Špatně! Tohle není váš rodný jazyk, pamatujete? Samozřejmě, že budete dělat chyby! A nikdo se vám smát nebude, naopak vás lidé rádi opraví, když uvidí vaši snahu naučit se jejich jazyk. Nic nepotěší místní tolik jako cizinec, který chce umět mluvit jejich řečí.

knowledge1

9.      Nevzdávejte se!

Nejdůležitější rada na konec – vytrvejte a nevzdávejte se! Učení cizího jazyka není nejlehčí, a pokud na jazyky nemáte zrovna talent, může vás počáteční námaha snadno odradit. Nedejte se. Stejně tak neposlouchejte nenávistné a posměšné řeči lidí kolem vás. Co je jim do toho, že váš akcent není dokonalý, to je pouze vaše věc. Tak se obrňte a pokračujte v učení, protože výdrž vám přinese ovoce!

 

Foto: Pixabay