Nemusíte být zrovna milionáři, abyste mohli vyrazit na dobrodružnou cestu kolem světa. Podívejte se, jak na to.

Vzdycháte doma nad cestovatelskými dokumenty a se zadržovanou žárlivostí prohlížíte instagramové fotky vašich přátel, kteří nadšeně mávají ze všech různých koutů světa? Chtěli byste odjet taky, ale nemáte prostředky? Pokud se spokojíte s nuznějšími podmínkami, můžete na cestu vyrazit i vy!

Couchsurfing

Stará známá věc. Lidé po celém světě nabízejí svůj gauč zdarma cestovatelům. Nejde jen o ubytování, ale hlavně o střetání kultur, přátelskou atmosféru a představení cizí země způsobem, jakým ho běžný turista nezažije. Vytvořte si co nejlepší uživatelský profil, poproste kamarády, ať vám napíšou pár hezkých komentářů a pečlivě si vyberte možného hostitele. Napište mu sympatický delší dopis a snad se vám poštěstí.

be-1303912_1920

„Free in town“

Zjistěte si, co je ve městě, kam míříte, zdarma k navštívení. Například v Budapešti se tak můžete zúčastnit prohlídky města zdarma s partou nadšenců, kteří chtějí turistům ukázat jejich rodiště z co nejlepší stránky. A tím to zdaleka nekončí, napište do googlu „free in…“ a vaši cílovou destinaci a uvidíte, co objevíte. Můžou to být muzea, procházky, veřejné bazény, zajímavé parky a spousta dalších věcí, které jsou nabízené zdarma.

Začněte aspoň trochu šetřit

No asi jste nečekali, že to půjde úplně bez peněz. Nepůjde. Musíte si pořídit letenku a tu zadarmo neseženete! Nemůžete jen tak z ničeho nic s nulovými financemi vyrazit na cestu, chce to aspoň trochu šetření. Vzdejte se odpoledního cappuccina a místo pár panáků s kamarády si drobné nasypejte do kasičky. Chcete cestovat? Musíte přinášet nějaké oběti, alespoň ze začátku.

Vyberte si levnou destinaci

Las Vegas anebo Curych nepatří na první příčky seznamu chudých cestovatelů. Zkuste raději prozkoumat Laos nebo Indii, nebo nějakou z dalších jihovýchodních asijských zemí. Když vychytáte relativně levné letenky, v místě přistání už při cestování tolik neutratíte. Jídlo pořídíte doslova za pár korun a ubytování při troše smlouvání také nebude drahé.

ship-1428184_1920

A vycestujte v době, kdy je tam levněji

Vyrazit na cesty mimo sezónu je skvělým rozhodnutím, které potěší vaši peněženku. Najdete skvělé příležitosti za neskutečné ceny a jako bonus se vyhnete davům turistů, kteří brázdí ulicemi slavných měst v době sezóny. Má to i své nevýhody, můžete přiletět v době dešťové sezóny anebo se zrovna nevykoupete v moři, ale cestování je i o něčem jiném.

Ubytujte se na okraji města

V centru budete mít všechno dostupné a po ruce, ale pokud se smíříte s půlhodinovou (někdy i kratší) cestou městskou dopravou, ušetříte dost peněz. Nejen na ubytování, ale i na potravinách, které jsou v příměstských oblastech mnohdy výrazně levnější.

Jízda stopem anebo sdílení auta

Nepatří to sice k nejbezpečnějším způsobům přepravy, ale spousta cestovatelů se shoduje na tom, že se jedná o jednu z nejlepších dopravních taktik. Pokud cestujete ve dvou, můžete se cítit bezpečněji, když jste sami, poslouchejte své instinkty. Poradí vám, že do polorozpadlého auta s podivně vypadajícím chlápkem nemáte nastupovat a klidně v takovou chvíli zapomeňte na slušné vychování a stopněte si další auto. Služby jako BlaBla car fungují téměř ve všech státech a můžete si prohlédnout i profil řidiče, který bývá ohodnocený. Taková jízda sice není zadarmo, vyjde ale výrazně levněji než klasická doprava.

beach-1208502_1920

Pracujte za jídlo

Staňte se dobrovolníkem a získejte ubytování a jídlo odměnou za vaši práci. Podobné aktivity jsou populární zejména na Novém Zélandu, kam vyráží tisíce cestovatelů ročně na několikaměsíční pracovní dovolenou. Pokud nedostávají zaplaceno za sbírání ovoce nebo spravování sadů, jejich zaměstnavatelé je ubytují a pohostí. Jedná se i o skvělý způsob seznamování s lidmi a vytváření vzácných přátelství.

Vařte si anebo jezte tam, kde místní

Pokud jste opravdu bez peněz, asi těžko si budete moci dovolit stravování v restauracích během svých cest. Nakupte si těstoviny a uvařte si v hostelu, ušetříte. Stejně tak se vám vyplatí jíst v pouličních fast foodech, které bývají levné a zejména v asijských zemích velmi chutné.

Kempujte anebo cestujte v noci

Ubytování ve stanu anebo pod širákem je levnější než hotelová alternativa. Pokud se vám nechce zrovna tahat stan a další vybavení, zkuste chvílemi pošetřit tak, že budete cestovat v noci. Noční vlaky nabízí lůžka a ztrhaný cestovatel se vyspí kdekoliv. Přesouvat z místa na místo se stejně musíte, tak spojte užitečné s ještě užitečnějším.

holiday-house-177401_1920

Zkuste housesitting

Babysitting znamená hlídání dětí, když se rodiče vyrazí bavit. Něco podobného funguje i s domy. Zaregistrujte se na ověřených stránkách a staňte se „housesittery“. Možná vás čeká i péče o domácí mazlíčky, ale na oplátku můžete získat ubytování v nádherné vile uprostřed čisté přírody. Přihlášení do systému vás bude něco málo stát, ale rozhodně se to vyplatí.

Když už vyrazíte na cesty, cestujte pomalu. Čím déle zůstanete na jednom místě, tím více ušetříte za dopravu a v konečném výsledku i za ubytování. Prozkoumejte vaše okolí a seznamujte se s místními, tento typ cestování je mnohem příjemnější než neustálé přejíždění z místa na místo ve snaze vidět co nejvíce památek. Zpomalte, ušetřete a užijte si skvělý cestovatelský zážitek.

Foto: Pixabay