Snadno se rozptýlíte a místo práce se věnujete spíše sociálním sítím anebo nové propisce? Změňte to.

Způsobů, jak se odlákat od pracovní činnosti, je v dnešní době nespočet. Není proto divu, že hledáme cesty, jak se lépe soustředit a dokončit to, co jsme začali. Někteří podnikatelé navíc chtějí vyšší pracovní produktivitu, aby získali více času na další projekty a nové příležitosti. Jiní zas naopak chtějí opustit pracovní prostředí v normální hodinu a nenechat se zaplavit povinnostmi i po příchodu domů. Ať už jste na jakékoliv straně, rozhodně vám pomůže osvojit si základní triky na zlepšení produktivity práce.

1.      Technika „pomodoro“

Nastavte si časovač, abyste zjistili, jak dlouho vám ta která aktivita trvá, než ji dokončíte. Někdy si myslíme, že těžké úkoly nám zaberou nepředstavitelné množství času. Ve skutečnosti je to tak, že pokud soustředíme svou celou pozornost na daný úkol, nemusí trvat zas až tak dlouho. Věnujte proto po krátký čas svou plnou pozornost určitému úkolu. Každý zvládne dělat cokoliv po dobu 15 – 20 minut.

laptop-926775_1920

Technika pomodoro spočívá v tom, že si zvolíte úkol, který vyžaduje vaši plnou pozornost. Nastavíte časovač například na 25 minut a věnujete úkolu svou plnou pozornost, až zazvoní nastavený budík. Po zazvonění si dejte pětiminutovou pauzu, protáhněte se, projděte. A znovu nastavte časovač. Zaznamenejte si, jak dlouho vám trvalo dokončit danou aktivitu. Jakmile dokončíte čtyři intervaly, dejte si delší půlhodinovou pauzu. Opakujte, dokud úkol nedoděláte.

2.      Snězte švába

Tím, že se vrhnete do nejtěžší věci jako první, uděláte ze zbytku dne procházku růžovým sadem. Každý z nás má své silné a slabé stránky. Tím, že své slabiny odstraníme z cesty, si pročistíme mysl, kterou můžeme soustředit na své silné stránky. A potom, co sníte toho ne moc vábného švába, můžete se odměnit sladkým dezertem.

3.      Dokončete činnosti

Je to klasický problém. Tím, že skáčete od jedné věci ke druhé, snižujete svou produktivitu a ve výsledku vlastně neuděláte nic. Napište si seznam aktivit, které musíte splnit a seřaďte je podle toho, jak se sobě podobají. Zaměřte svou pozornost pouze na jednu činnost a dokončete ji, až pak se vrhněte na další.

home-office-336378_1920

4.      Metoda akce

Zapomínání úkolů anebo nedodržování deadlinů je neakceptovatelné. Napište si seznam věcí, které musíte udělat a seřaďte je následovně: věci, které nepočkají, věci, ke kterým potřebujete více informací a nakonec věci, které chvíli počkají, ale udělat se taky musí.

5.      Seinfeldova metoda

Seinfeld se svěřil, že se z něj stal lepší komik tím, že si své dobré vtipy vždy psal a v jejich psaní se zlepšoval tím, že je psal každý den. Konzistentní výdrž je trikem pro dokončení věcí a zlepšování se v tom, v čem chceme být dokonalí. Zvolte si jeden specifický cíl, ve kterém chcete dosáhnout zlepšení. V kalendáři si odškrtněte každý den, kdy jste cíle dosáhli a pokračujte v úspěšném řetězci!

pencil-878695_1920

Zdroj: The Daily Positive