Není nad pořádné vybouření. Navíc se potvrzuje, že ti, kteří si prožijí opravdu pekelné roky puberty, se mohou stát vzornými partnery a příkladnými rodiči.

Mládí a s ním spojená divokost a bouřlivost je mnohým lidem trnem v oku. Někteří totiž apelují na zodpovědnost a střídmost už v útlém věku, což ale pro mládí není úplně přirozené a charakteristické. Vědecké studie (a nejen ty) navíc potvrzují, že čím více se v mládí „vyblbneme“, tím větší zodpovědnost na sebe budeme schopni převzít v dospělejším věku.

Nezřízené alkoholové večírky, divoké párty bez večerky, mladické průšvihy a střídání partnerů – tyhle aspekty života mladých lidí jsou často opovrhovány. A přitom, zdá se, jsou velmi užitečné pro jejich další nejen osobnostní vývoj.

audience-868074_1920

Existuje mnoho mladých párů, které se „pustily“ do vážného vztahu už v patnácti letech a po dvacítce tito mladí lidé zjistili, že si vlastně vůbec nerozumějí, nic si neužili a nedovedou si představit zbytek svého života v rutinně, kterou zažívají a utvrzují od svých patnácti let. Ona sice představa nekonečné věrnosti je krásná věc, stejně jako argument, že i takovýto vztah se dá dále posouvat společným bydlením a dalšími společnými závazky… ale divoké a nespoutané mládí vám to nevynahradí.

Z divokého pařmena příkladným rodičem

Ta nespoutanost a spontánnost mládí totiž dává mladým lidem pocit, že jsou pány svého života i času. Mohou si dělat, co se jim zachce, a mohou si také mnohé dokázat. A tohle mohou opakovat tak dlouho, dokud jednoho dne prostě nezjistí, že jsou na takovýto životní styl už příliš staří a chtějí se posunout dál. Jistěže existují výjimky, které do tohoto bodu nedospějí skutečně nikdy, ale o těch si budeme povídat zase v jiném článku.

couple-564232_1280

Při vstupu do skutečného dospělého a zodpovědného života už pak tito lidé nabývají pocitu, že si své už zažili a odbouřili a mohou tak s klidným srdcem zapadnout do konvenční společnosti. A třeba se stát vzornými rodiči.

Užívejte, dokud můžete

Zatímco ve dvaceti k vám bude svět za mladickou nerozvážnost shovívavý, ve třiceti a čtyřiceti vás okolí za výstřelky bude mít tendenci spíše odsuzovat. Jistě, je možné argumentovat tím, že si nikdo nemusí nechat diktovat společností způsob života, a může si jej zvolit sám, málo lidí ale skutečně svou odlišnost od většinové společnosti ustojí.

family-1404827_1920

Život je krátký a mládí ještě kratší, proto neváhejte a užívejte si, co to jen jde! A uvidíte, že v pozdějších letech budete ze své vybouřenosti čerpat jen samá pozitiva.

Foto: Pixabay