Na mezinárodní úrovni patří mobilní aplikace pro psychické zdraví k těm nejpočetnějším a snadno přístupným. Jak jsou ale skutečně účinné?

Vědci tvrdí, že takové aplikace jsou užitečné při nespavosti a zlepšování paměti, ale jen málo účinné proti úzkostem, píše italský deník Corriere della Sera.

Můžete si stáhnout aplikací z výběru více než tisíce mobilních aplikací, které si lze nastavit na tabletu nebo chytrém telefonu. Mnohé z nich mají zdravotní náplň a značná část z nich má co do činění s psychickým zdravím. Jenže jen málo se ví o jejich věrohodnosti. Jedná se o pouhé elektronické hry, nebo o skutečné nástroje psychologické pomoci? Kdo je vůbec vymyslel?

phone-1149925_1920

Je známo, že podle epidemiologických studií se zhruba 30 procent populace v průběhu života setká nejméně s jednou psychickou nemocí a téměř 55 procent z nich nemá přístup k léčbě, kterou by potřebovali. V rozvojových zemích může tento podíl činit až 85 procent. Je tedy zřejmé, že tito lidé potřebují věrohodné nástroje pomoci. A je také zřejmé, že psychologické aplikace představují potenciálně velmi významný trh.

Britský internetový server NSH Choises přináší seznam těch aplikací, které byly podrobeny nějaké formě kontroly. Server je součástí britského Národního zdravotního systému (NHS) a poskytuje kvalitní informace o zdraví a nemocech a o sanitárních strukturách. Měsíčně ho navštíví 50 milionů osob.

V oddílu věnovaném aplikacím to je například FearFighter, kurz vlastní pomoci proti fobiím. Tvoří jej série lekcí, z nichž každá trvá zhruba jednu hodinu. Vysvětluje se tu, jak se v mysli a v těle rozvíjí úzkost, a podává se tu návod, jak jí čelit. Technologie se však vyvíjí rychleji než věda. Zůstávají tak otevřené četné problémy pro ty, kdo chtějí zkusit tyto aplikace, protože nejsou vyřešeny otázky týkající se věrohodnosti a bezpečnosti aplikací. „Mnohé pochybnosti potvrdila nedávná studie londýnského Imperial College týkající se aplikací dostupných na serveru NHS,“ uvádí doktor Eugenio Santoro z italského Ústavu pro farmakologický výzkum Maria Negriho.

iphone-518101_1920

Je třeba brát v úvahu, že dnes nemáme přesvědčivé odpovědi na to, jak jsou tyto aplikace účinné. „Nedávná studie týkající se 14 aplikací na webových stránkách NHS, v nichž se pojednává o zvládání deprese a úzkosti, ukázala, že jen čtyři z nich obsahovaly údaje zajišťující jejich účinnost,“ uvádí Santoro. „Jiné studie však naznačují, že některé aplikace skutečně pomáhají bojovat proti nespavosti, stejně jako aplikace na posílení paměti jsou s to zlepšit paměť u osob se schizofrenií. Je to však kapka v moři, uvážíme-li, kolik aplikací existuje,“ dodává Santoro.

Zvláště slibné jsou některé aplikace zaměřené na úpravu životního stylu, na výživu a tělesná cvičení, či na prevenci chronických nemocí jako je cukrovka.

Zdroj: ČTK