Obyvatelé kontinentu sdílí obrázky nádherných zemí, kultury a lidí, aby bojovali proti předsudkům a jednostrannému zobrazování Afriky v médiích světa.

Podvyživené dítě s vyfouknutým bříškem na pozadí vnitrostátního ozbrojeného konfliktu. Představíte si tak typický obrázek Afriky? I kdyby ne (a my víme, že ne), tak většina světa bohužel ano. Zatímco je pravda, že v Africe existuje extrémní chudoba v různých podobách, ta existuje i na ostatních kontinentech. Problém je, že chudé neštěstí je jediný portrét Afriky, který nám média ukazují.

Pro takovou manipulaci se zažil název „Porno-chudoba“. Znamená to taktiky médií a charit, jenž používají soucit jako katalyzátor pro zisk peněz. A ačkoliv bývá takový postup úspěšný pro zvyšování zisku – tím, že popisují celý kontinent jako slum – osud celé Afriky je orazítkován lítostí. Co to znamená pro Afričany je, podle jejich názoru, že mimo kontinent se od nich očekává, že budou vzhlížet k ostatním.

mother-434355_1920

Nigerijská spisovatelka Chimamanda Ngozi Adichie pochází z rodiny ze střední vrstvy. Její otec byl profesor a matka úřednice. Adichie nastoupila v 19 letech na americkou univerzitu. Ve své TED Talk Adichie mluví o vlastní zkušenosti, kdy její spolubydlící byla v šoku, že Adichie umí mluvit anglicky, ví, jak používat sporák a poslouchá Mariah Carey namísto „kmenové hudby“. Podívejte se na celou její inspirativní TED Talk o tom, jak jednostranné příběhy škodí.

„Litovala mě ještě předtím, než jsme se vůbec poznaly. Její přístup ke mně byl jakousi povýšenou, nicméně dobře míněnou lítostí. Má spolubydlící znala pouze jednostranný příběh o Africe, jeden příběh o katastrofě. V takovém příběhu neexistovala žádná možnost, že by Afričani mohli být stejní jako ona, v jakémkoliv způsobu. Nenabízelo jí to žádné jiné pocity než lítost, žádnou možnost pro spojení jako lidé, co jsou si rovni,“ vypráví Adichie.

Jako reakce na zjednodušování africké identity a zároveň zjednodušování kořenů chudoby u některých národů, Afričané se obrátili na sociální média, aby předvedli světu rozmanitost celého kontinentu. Hashtag #TheAfricaTheMediaNeverShowsYou se v loňském roce stal populárním na Twitteru a stále nabírá další čísla v jeho užívání.

Lidská tragédie dozajista v Africe existuje, je to ale jen polo-pravda. Příběhy, které zůstávají nevyřčené, jsou plné štěstí, talentu a tvrdě vydřeného úspěchu. Podívejte se na některé tweety, které ukazují i jinou tvář Afriky, než zná většina světa.

afrika afrika1 afrika2 afrika3 afrika4 afrika5

Foto: Pixabay, Twitter